E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30097
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Vai īrniekam ir tiesības prasīt pierakstīt dzīvoklī citu personu

J
jautā:
03. augustā, 2023
Kitija

Man ir noslēgts dzīvokļa īres līgums ar saimnieku, un gribu, lai pie manis ievācas draudzene no Indijas. Kā šajā ziņā viņai rīkoties, ja saimnieks nevēlas pārrakstīt līgumu, lai viņai būtu pierādījums par rezidenci Latvijā? Vai man ir kāda vara izveidot dokumentu, ko viņa var iesniegt valstij kā pierādījumu dzīvošanai Latvijā?

A
atbild:
13. septembrī, 2023

Starp jums un dzīvokļa saimnieku tātad ir noslēgts īres līgums. Dzīvojamo telpu īres likuma 17. pantā ir uzskaitīti vairāki īrnieka pienākumi, tostarp arī pienākums ievērot dzīvojamās telpas īres līguma noteikumus.

Savukārt likuma 14. pantā ir noteikts, ka īrniekam ir tiesības iemitināt viņa īrētajā dzīvojamā telpā savu laulāto un abu vai katra laulātā bērnus, ja iepriekš par to rakstveida informēts izīrētājs. Dzīvojamās telpas īres līgumā norādāmas ziņas par ikvienu personu, kas iemitināta īrnieka īrētajā dzīvojamā telpā.

Jums ir tiesības prasīt izīrētājam atļauju izmitināt dzīvoklī arī savu draudzeni. Dzīvojamās telpas īres līguma noteikumus var grozīt, izīrētājam un īrniekam rakstveidā vienojoties (atbilstoši likuma 8. pantā noteiktajam).

Savukārt dzīvokļa izīrētājam ir tiesības jums atteikt, ja dzīvokļa īres līgumā iepriekš neesat vienojušies citādi.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā ir uzskaitīti dokumenti, kas ārzemniekam jāiesniedz par savu dzīvesvietu Latvijā. Viens no variantiem var būt uz ārzemnieka uzvārda izsniegts nekustamā īpašuma īres vai nomas līgums. Ja izīrētājs vai nomnieks ir privātpersona vai sabiedrība ar ierobežotu atbildību, tad papildus jāiesniedz dokuments, kas apliecina izīrētāja vai nomnieka tiesības uz šo nekustamo īpašumu.

Savukārt Dzīvojamo telpu īres likuma 15. pantā ir nostiprināts tas, ka īzīrētājs nedrīkst liegt īrniekam viņa īrēto dzīvojamo telpu deklarēt kā savu dzīvesvietu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 198 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU