Situācija jāizvērtē bērna vecākiem

J
jautā:
14. oktobrī, 2013
Aivars

Labdien! Sieviete 17 gadus veca. Grib fotografēties apakšveļā bez pikantu vietu atklāšanas Vai tas ir atļauts? Pareizāk sakot, kur ir robeža, kas ļauj rīcību, ja fotografē nepilngadīga draudzene vai pilngadīgs fotogrāfs.

A
atbild:
22. oktobrī, 2013
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija
Sindijs Logins, Bērnu tiesību aizsardzības departamenta galvenais inspektors

Atbildot uz uzdoto jautājumu, informēju, ka saskaņā ar Pornogrāfijas ierobežošanas likuma 4.panta otrajā daļā noteikto aizliegts pornogrāfiska rakstura materiālu apritē iesaistīt bērnu.

Pornogrāfijas ierobežošanas likuma 1.panta 2.punkta „a” apakšpunktā noteikts, ka bērnu pornogrāfija ir pornogrāfiska rakstura materiāls, kurā attēlots vai aprakstīts bērns, vai jebkāds cits materiāls, kurā attēlots vai aprakstīts bērns, kas iesaistīts seksuālā darbībā, bērns pilnīgi vai daļēji bez apģērba seksuālā pozā vai neķītra rakstura tērpā, uzbudinoši attēloti bērna dzimumorgāni vai kaunums.

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā un Krimināllikumā noteikto par erotiska un pornogrāfiska rakstura materiālu izgatavošanas, izplatīšanas noteikumu pārkāpšanu personas saucamas pie administratīvās vai kriminālatbildības.

Līdz ar to secināms, ka ir aizliegta jebkādas personas darbības, kas saskaņā ar Pornogrāfijas ierobežošanas likumu uzskatāmas par bērnu pornogrāfiju. Gadījumā ja personas rīcībā ir ziņas par iespējamu bērna iesaistīšanu pornogrāfiska rakstura materiālu izgatavošanā, saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 73.pantā noteikto personas pienākums nekavējoties par to ziņot tiesībsargājošām institūcijām.

Vienlaikus saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 4.panta 1.punktā noteikto bērna tiesības tiek aizsargātas, lai sasniegtu sabiedrības interesēm atbilstošas vērtību orientācijas veidošanos un nostiprināšanos bērnā.

Saskaņā ar Civillikuma 177.pantā noteikto līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Bērna aprūpe nozīmē tai skaitā viņa izglītošanu un audzināšanu.

Līdz ar to secināms, ka vecāku pienākums ir rūpēties un audzināt bērnu, lai bērnā veidotos un nostiprinātos sabiedrības interesēm atbilstoša vērtību orientācija.

Tādējādi vecāku pienākums ir katrā situācijā izvērtēt, vai bērna iesaistīšanās konkrētās darbībās neapdraudēs vai nekaitēs bērna interesēm (piemēram, bērna vecākam jāizvērtē, vai bērna fotografēšana apakšveļā atbilst sabiedrībā vispārpieņemtajām morāles un ētikas normām, kā arī fotografēšanas nepieciešamību. Vecākam jāizvērtē iespējamība, ka bērna fotogrāfijas varētu tikt neatļauti izplatītas internetā, līdz ar to varētu tikt nodarīts bērnam kaitējums).

Savukārt, ja neviens no bērna vecākiem nav informēts par bērna fotografēšanu, bērns uzņemas risku par to, ka ar fotogrāfijām varētu tikt veiktas darbības, kurām bērns nav devis piekrišanu un kuras varētu kaitēt bērnam.