Mantojuma apliecība neapliecina īpašumtiesības

J
jautā:
27. septembrī, 2013
janis romanovs

21.10.2010.g. pie notāra ir izsniegta mantojuma apliecība (par tiesībām uz mantojumu pēc likuma), ar kuru notāre apstiprina mantojuma tiesības uz 2009.g. 31.oktobrī mirušas XXXX visu atstāto mantojumu VVVVV. Mantiniece mantojumu ir pieņēmusi un iesniegumā ir norādījusi šādu mantojuma sastāvu: tiesības uz nekustamo īpašumu - zemes gabalu ar kopēju platību NNN kv.m. un uz tā esošo dzīvojamo ēku, kas atrodas XXXXX ielā. Zemes gabals ir reģistrēts ZG. Dzīvojamā ēka ZG nav reģistrēta. Piezīmes:1. Zemes gabals ir faktiski uz to brīdi un tagad joprojām reģistrēts uz personām, kurām ēka nepieder; 2.Iespējams, ka ēkas tiesiskai valdītājai 2003.gadā bija noslēgts privātlīgums par zemes gabalu pirkšanu. Jautājums. Vai pareizi mantojuma apliecībā notāre norādīja mantinieces tiesības uz zemes gabalu, kura pieder svešām personām? Vai pie šāda nekustamā īpašuma juridiskā statusa drīkst mantiniece, nereģistrējot ēku un zemes gabalu ZG, dāvināt to kādam? Vai nevajadzēja mantiniecei no sākuma nekustamo īpašumu reģistrēt ZG uz mirušo, pēc tam uz sevi un tikai tad to atsavināt trešām personām?

A
atbild:
02. oktobrī, 2013
Latvijas Notariāts
Dagne Rušeniece, zvērināta notāra palīdze

Zvērināta notāra izsniegtā mantojuma apliecība saskaņā ar MK noteikumu Nr.618 "Noteikumi par mantojuma reģistra un mantojuma lietu vešanu" 107.punktu apliecina mantinieka mantošanas tiesības, bet neapliecina īpašuma piederību mantojuma atstājējam.

Tādējādi teorētiski, ja mantinieks notāram ir uzrādījis pirkuma līgumu par zemes gabalu un citus dokumentus, kas apliecina iespējamās īpašumtiesības uz nereģistrēto ēku, ir iespējams mantojuma apliecībā norādīt, ka viņam ir tiesības uz nekustamo īpašumu. Darījums ir noticis (pirkuma līgums ir noslēgts), tikai nav paspēts īpašumtiesības pārreģistrēt zemesgrāmatā.

Civillikuma 994.pants nosaka, ka par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. Tas nozīmē, ka ar nekustamo īpašumu brīvi var rīkoties tikai tā likumīgais īpašnieks. Lai mantinieks varētu nekustamo īpašumu uzdāvināt citai personai, vispirms uz to ir jāreģistrē savas īpašumtiesības. Lai to izdarītu, pie notāra ir jāsagatavo un jāapliecina nostiprinājuma lūgums jaunas tiesības nostiprināšanai. Zemesgrāmatā būs jāiesniedz ne tikai mantojuma apliecība, bet arī 2003.gada pirkuma līgums, ēkas (būves) tehniskās inventarizācijas lieta. Precīzu dokumentu sarakstu Jums pateiks notārs pēc visu Jums pieejamo dokumentu apskates.