E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27985
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1

Kopīpašnieka pienākumi

J
jautā:
01. decembrī, 2022
Lauris

Sveicināti! Kādas ir manas tiesības un pienākumi, ja man tagad pieder ¼ domājamā daļa no nekustamā īpašuma neapdzīvojamās telpas 54,8 m2 platībā? Pārējās ¾ domājamās daļas pieder citai personai. Nekustamais īpašums ir divistabu dzīvoklis ar sanitārā mezgla un elektrības pieslēgumu.

A
atbild:
06. decembrī, 2022

Dzīvokļa īpašnieka pienākumi ir noteikti Dzīvokļa īpašuma likuma 10. pantā. Jums kā ¼ domājamās daļas īpašniekam ir pienākums segt (proporcionāli jūsu īpašumā esošajām daļām) ar dzīvokļa īpašuma uzturēšanu saistītos izdevumus.

Savukārt, ja jūs vēlaties kopīpašumu izbeigt, Civillikuma 1074. pants nosaka – nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā, ja vien tā nodibināšanas noteikumi nerunā tam pretim, turpretī katrs kopīpašnieks var katrā laikā prasīt dalīšanu.

Civillikuma 1075. pants nosaka četrus kopīpašuma izbeigšanas veidus, ja kopīpašnieki nevar vienoties par dalīšanas veidu un to dara tiesa. Ņemot vērā dalāmā nekustamā īpašuma īpašības un lietas apstākļus, kopīpašums tiek sadalīts šādi:

  • piespriež katram kopīpašniekam reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai;
  • atdod visu lietu vienam kopīpašniekam – ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļu naudā;
  • noteic lietu pārdot, izdalot ieņemto naudu kopīpašnieku starpā;
  • izšķir jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kurš kopīpašnieks paturēs sev pašu lietu un kurš apmierināms ar naudu.

Ja pušu starpā nav bijis iespējams panākt vienošanos par kopīpašuma izbeigšanu, atpirkšanas summu vai citu veidu, tad kopīpašuma izbeigšana ir realizējama tiesas ceļā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 185 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU