TĒMA: Tieslietas

Kas jāņem vērā, aprēķinot neatņemamo mantojuma daļu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
18. septembrī, 2022
Anna

Vectēvs man – mazmeitai – uzdāvināja savu ½ domājamās daļas no īpašuma. Otru ½ domājamās daļas es iegādājos no viņa brāļa. Vectēvam ir sieva un pieci bērni. Pēc vectēva nāves, ja viens vai divi no bērniem vēlas pieteikties savai neatraidāmajai mantojuma daļai, kā var saprast un aprēķināt, cik lielā apmērā man kā dāvinājuma saņēmējai, iespējams, būs jāizmaksā nauda vectēva bērniem, kas būs viņu neatraidāmā mantojuma daļa? Citu īpašumu un kustamās mantas vectēvam nav.

A
atbild:
18. oktobrī, 2022

Neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma (skat. Civillikuma 424. un 425. pantu). Lai aprēķinātu, kāda ir neatņemamā daļa, nepieciešams aprēķinos iekļaut visus vectēva likumiskos mantiniekus. Aprēķinot neatņemamo daļu, jāņem par pamatu dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā (vectēvam iepriekš piederējušās ½ no īpašuma faktiskā vērtība dāvināšanas brīdī).