E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27296
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Par tiesas atteikumu pieņemt pretprasību

J
jautā:
09. septembrī, 2022
Igors Zaikins

Rakstu saistībā ar LV portāla iepriekš publicēto atbildi e-konsultācijā “Pretprasību var celt, līdz lietas izskatīšana pasludināta par pabeigtu”. Tajā ir norādīts: “Brīdi, kad lietas izskatīšana pēc būtības ir pabeigta, nosaka Civilprocesa likuma 183. pants – tas ir brīdis, kad tiesa, noskaidrojusi lietas dalībnieku viedokli par iespēju pabeigt lietas izskatīšanu pēc būtības, pasludina lietas izskatīšanu par pabeigtu un pāriet pie tiesas debatēm. Tieši līdz šim brīdim iespējama pretprasības celšana.”

Tā kā Civilprocesa likuma 136. pantā (“Pretprasības celšana”) nav noteiktas tiesības pārsūdzēt tiesas lēmumu par atteikumu pieņemt pretprasību, vai jāsecina, ka tiesas lēmumam par atteikumu pieņemt pretprasību (vai jau pieņemtās pretprasības papildinājumu) ir nepārsūdzams raksturs?

A
atbild:
06. oktobrī, 2022

Civilprocesa likuma 441. panta pirmā daļa nosaka, ka pirmās instances tiesas un apelācijas instances tiesas lēmumus var pārsūdzēt atsevišķi no tiesas sprieduma lietas dalībnieki, iesniedzot blakus sūdzību, kā arī prokurors, iesniedzot blakus protestu:

  • Civilprocesa likuma noteiktajos gadījumos;
  • ja tiesas lēmums kavē lietas virzību.

Savukārt Civilprocesa likuma 441. panta otrā daļa paredz, ka par citiem pirmās instances tiesas un apelācijas instances tiesas lēmumiem blakus sūdzību neiesniedz, bet iebildumus par šiem lēmumiem var izteikt apelācijas vai kasācijas sūdzībā.

Ņemot vērā, ka Civilprocesa likuma 136. panta trešā daļa paredz, ka tiesa vai tiesnesis pieņem pretprasību, tikai tad, ja:

  • starp sākotnējo prasību un pretprasību iespējams savstarpējs ieskaits;
  • pretprasības apmierināšana pilnīgi vai daļēji izslēdz sākotnējās prasības apmierināšanu;
  • pretprasībai un sākotnējai prasībai ir savstarpējs sakars un to kopīga izskatīšana sekmēs lietas ātrāku un pareizāku iztiesāšanu,

un attiecīgais likuma pants neparedz iespēju pārsūdzēt tiesas vai tiesneša pieņemto lēmumu, šāds lēmums uzskatāms par nepārsūdzamu, tomēr, ievērojot Civilprocesa likuma 441. panta otrajā daļā minēto, tiesas pieņemtā sprieduma (lietā, kurā netika pieņemta pretprasība) pārsūdzības gadījumā apelācijas vai kasācijas sūdzībā var izteikt iebildumus par tiesas atteikumu pieņemt pretprasību, un apelācijas vai kasācijas instance tos varēs izvērtēt.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 243 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU