Vai zemes lietošanas tiesības var atjaunot

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. septembrī, 2022
Ineta

Labdien! Vai zemes nostiprinājuma aktam zemes beztermiņa lietošanai, kurš izdots 1945. gada 28. aprīlī, ir likumisks spēks? Vai to var atjaunot?

A
atbild:
07. septembrī, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Zemes īpašuma un zemes lietošanas tiesību pārkārtošanas un sakārtošanas process notika zemes reformas ietvaros, tostarp atjaunojot īpašuma tiesības uz zemi vai nododot zemi īpašumā. Zemes reforma tika veikta trijās kārtās: pirmā kārta – zemes pieprasījumu pieņemšana; otrā kārta – zemes īpašuma tiesību atjaunošana, zemes izmantošanas plānošana un zemes lietošanas tiesību piespiedu izbeigšana; trešā kārta – zemes nodošana īpašumā un piešķiršana lietošanā. Tādēļ visi jautājumi, kas saistīti ar zemes lietošanu vai īpašuma tiesībām, bija jākārto zemes reformas laikā. Turklāt atbilstoši zemes reformas pamatprincipiem ar 1991. gada 20. novembri zaudēja spēku visi akti, kas pieņemti kopš 1940. gada 21. jūlija par zemes nacionalizāciju, atsavināšanu un piešķiršanu fiziskajām un juridiskajām personām visās Latvijas Republikas pilsētās.