E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27179
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Pirmsskola

Pirmsskolas izglītības iestādes maiņa

J
jautā:
24. augustā, 2022
Laura

Labdien! Vairākus gadus bērns apmeklēja PII vienā rajonā, bet, tā kā mēs dzīvojam (un esam deklarēti) citā rajonā un pašlaik ir radušies vairāki būtiski faktori, kuru rezultātā ir problemātiski izvadāt bērnu uz attiecīgo PII, vēlamies pāriet uz PII, kas atrodas blakus mūsu dzīvesvietai. Bērnam decembrī paliek 6 gadi. Sazinājos ar vēlamās PII vadītāju, viņa ieteica rakstīt sludinājumu par PII vietu maiņu, respektīvi, ja nu kāds grib ar mums samainīties. Ievietoju sludinājumu, tomēr ir maza iespējamība, ka atradīsies kāds, kurš vēlēsies mainīties. Vai nepastāv citi varianti, lai manu bērnu uzņemtu attiecīgajā PII? Vai šajā situācijā nav būtisks faktors, ka bērns ir obligāti izglītojamo vecumā un vēlamā PII atrodas vien trīs minūšu gājiena attālumā no dzīvesvietas? Paldies!

A
atbild:
13. oktobrī, 2022
Sarmis Mikuda
LV portāls

Likuma “Par pašvaldībām” 15. panta ceturtajā daļā ir noteikts, ka pirmsskolas un skolas vecuma bērnu nodrošināšana ar vietām mācību un audzināšanas iestādēs ir pašvaldības autonomā funkcija. Pašvaldības pienākums saistībā ar Izglītības likuma 17. panta pirmajā daļā noteikto ir nodrošināt bērniem, kuru dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā, iespēju iegūt pirmsskolas izglītību bērna dzīvesvietai tuvākajā pašvaldības izglītības iestādē, kura īsteno šādu izglītības programmu. Piešķirot jūsu bērnam vietu pirmsskolas izglītības iestādē (PII), pašvaldība savu pienākumu jau ir izpildījusi.

Savukārt Izglītības likuma 57. panta pirmajā punktā ir noteiktas bērna vecāku tiesības izvēlēties izglītības iestādi, kurā bērns iegūst izglītību. Tas nenozīmē, ka katram pirmsskolas izglītojamajam automātiski tiks nodrošināta vieta tajā PII, kura atrodas vistuvāk bērna un viņa ģimenes mājvietai. Bērnu vecākiem tas nereti ir svarīgi, taču jāņem vērā arī citi, turklāt pirmsskolas izglītības nodrošināšanai daudz būtiskāki, faktori. Kaut arī ārējie normatīvie akti nenosaka bērnu skaitu PII grupiņā (izņemot speciālās pirmsskolas iestādes un speciālās pirmsskolas izglītības grupas), pirmsskolas grupiņu nevar apmeklēt neierobežots bērnu skaits. Uzņemot bērnus, PII (un arī tās dibinātājam) ir jāievēro higiēnas prasības un jāizvērtē iespējas kvalitatīvi īstenot pirmsskolas izglītības programmu. Apstākļos, kad daudzās pašvaldībās ir nepietiekams nodrošinājums ar vietām PII, konkrētā PII brīvu vietu visbiežāk nav.

Pašvaldību vispārējās PII izglītojamos uzņem izglītības iestādes dibinātāja, šajā gadījumā – pašvaldības –, noteiktajā kārtībā, ievērojot Izglītības likumā un citos normatīvajos aktos noteikto. Atbilstošajos pašvaldības saistošajos noteikumos nereti tiek minēta arī kārtība, kāda jāievēro, lai pārietu no vienas PII uz citu. Piemēram, Rīgas domes saistošo noteikumu Nr. 191 “Kārtība, kādā Rīgas valstspilsētas pašvaldība īsteno pirmsskolas izglītības nodrošināšanas funkciju” 44. punktā noteikts: “Pašvaldības izglītības iestādes maiņa iespējama, ja bērns Pašvaldības izglītības iestādē uzņemts un ja vecāki vai bērna likumiskais pārstāvis savstarpēji vienojas ar tā bērna vecākiem vai bērna likumisko pārstāvi, kuram šāda Pašvaldības izglītības iestāžu maiņa ir nepieciešama. Vecāki vai bērna likumiskie pārstāvji iesniedz iesniegumus par Pašvaldības izglītības iestādes maiņu abu Pašvaldības izglītības iestāžu vadītājiem.”

Tā kā jūsu bērns jau apmeklē PII, taču ir vēlama PII maiņa, tad vecākiem pašiem ir jāatrod jaunā PII un jākomunicē ar tās vadību par iespējām to apmeklēt. Nav tik vienkārši atrast ideālu maiņas variantu, tāpēc varu ieteikt nekoncentrēties uz vienu vēlamo PII, bet apsvērt iespēju izvēlēties arī citas jūsu dzīvesvietai tuvākās PII, kā arī aktīvi izmantot sociālos tīklus.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 144 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU