Kāds darba līgums noslēdzams

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
22. augustā, 2022
Gunita

Uzņēmumā jau pāris mēnešus ir vakants vienas nodaļas vadītāja amats, darbā ir pieņemts cilvēks, kurš ir nodaļas vadītāja p. i., taču ar saviem pienākumiem netiek galā tādā līmenī, lai viņu varētu paaugstināt par vadītāju.
Pašlaik uzņēmuma vadība ir atradusi atbilstošu kandidatūru, kura varētu būt nodaļas vadītājs, taču baidās, ka 3 mēnešu pārbaudes periodā nevarēs saprast, vai darbinieks būs pilnībā spējīgs veikt visus uzdotos uzdevumus.
Darba koplīguma nav, darbinieki nav arī arodbiedrībā, tāpēc nevar, balstoties uz jaunajiem grozījumiem, pagarināt pārbaudes laiku līdz 6 mēnešiem.
Vai šādu darbinieku varētu pieņemt darbā uz noteiktu laiku, balstoties uz Darba likuma 44. panta 1. daļas 3. punktu?
Vai pastāv iespēja, kā darbā uz noteiktu laiku varētu pieņemt cilvēku, nepārkāpjot Darba likumā esošās normas?

A
atbild:
31. augustā, 2022
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Darba likuma 43. pantā noteikts, ka darba līgumu slēdz uz nenoteiktu laiku, izņemot Darba likuma 44. pantā noteiktos gadījumus. Atbilstoši Darba likuma 44. panta pirmajā daļā noteiktajam darba līgumu uz noteiktu laiku var noslēgt, lai veiktu noteiktu īslaicīgu darbu, ar to saprotot:

  • sezonas rakstura darbu;
  • darbu tādās darbības jomās, kurās darba līgums parasti netiek slēgts uz nenoteiktu laiku, ņemot vērā attiecīgās nodarbošanās raksturu vai arī attiecīgā darba pagaidu raksturu;
  • promesoša vai no darba atstādināta darbinieka aizvietošanu, kā arī tāda darbinieka aizvietošanu, kura pastāvīgā darba vieta kļuvusi brīva līdz brīdim, kad tiks pieņemts darbā jauns darbinieks;
  • gadījuma darbu, kas uzņēmumā parasti netiek veikts;
  • noteiktu pagaidu darbu, kas saistīts ar uzņēmuma darbības apjoma īslaicīgu paplašināšanos vai ražošanas apjoma pieaugumu;
  • neatliekamu darbu, lai novērstu nepārvaramas varas, nejauša notikuma vai citu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas, kuras nelabvēlīgi ietekmē vai var ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā;
  • bezdarbniekam paredzētu algotu pagaidu vai citu darbu saistībā ar viņa dalību aktīvajos nodarbinātības pasākumos vai darbu, kas saistīts ar aktīvo nodarbinātības pasākumu īstenošanu;
  • profesionālās vai akadēmiskās izglītības iestādes izglītojamā darbu, ja tas saistīts ar sagatavošanos darbībai noteiktā profesijā vai studiju virzienā.

Pirmšķietami jūsu izklāstītajos faktiskajos apstākļos nav tiesiska pamata slēgt darba līgumu uz noteiktu laiku.

Vēršam uzmanību, ka saskaņā ar Darba likuma 43. panta piekto daļu, ja atbilstoši apstākļiem nav pieļaujama darba līguma noslēgšana uz noteiktu laiku, līgums atzīstams par noslēgtu uz nenoteiktu laiku. Šajā gadījumā attiecīgi piemērojami Darba likuma 122. un 123. panta noteikumi.