Vai maksā bezdarbnieka pabalstu, ja saņem īres ienākumus

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. augustā, 2022
Dmitrijs

Vai ienākumi no nekustamā īpašuma izīrēšanas var ietekmēt bezdarbnieka pabalsta saņemšanu un tā apjomu? Tiek izīrēti divi dzīvokļi: kopējā summa ir virs 780 eiro mēnesī. Nodoklis 10% apmērā no īres maksas tiek maksāts.

A
atbild:
05. augustā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Personai ir tiesības iegūt vai saglabāt bezdarbnieka statusu, ja tā atbilst Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. panta pirmajā daļā noteiktajiem kritērijiem. Šī panta 1. daļas 2. punkts noteic, ka tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ir personai, kura nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”).

Izīrējot dzīvokļus un no ienākuma maksājot 10% iedzīvotāju ienākuma nodokli, ienākuma guvējs nav pakļauts sociālajai apdrošināšanai, neveic iemaksas. Šādi ienākumi neierobežo tiesības iegūt bezdarbnieka statusu un saņemt bezdarbnieka pabalstu piešķirtajā apmērā.