TĒMA: Pensijas

Šogad indeksē pensijas, arī priekšlaicīgās, kas piešķirtas līdz 2022. gada 31. jūlijam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
21. jūlijā, 2022
Ināra

24.09.2022. ir mans pensionēšanās termiņš (64 g. + 3 mēneši). Indeksācija parasti ar 01.10., bet šogad ar 01.08. Vai man tiks aprēķināta indeksācija, un kāpēc man būtu jāzaudē apmēram 60 eiro tādēļ, ka pārcelts datums? Kādā veidā to var atrisināt?

A
atbild:
17. augustā, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Glušaka, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Tiesības uz valsts vecuma pensiju 2022. gadā ir personām, kuras sasniegušas 64 gadu un 3 mēnešu vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem.

Tai pašā laikā personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir tiesības pensionēties priekšlaicīgi, t. i., divus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas.

2022. gadā priekšlaicīgi pensionēties var personas, kuras sasniegušas 62 gadu un 3 mēnešu vecumu.

Ja persona strādā (kļūst par darba ņēmēju, pašnodarbināto vai personu, kas piedalās algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos), tad priekšlaicīgi piešķirto vecuma pensiju neizmaksā.

Kad persona sasniedz vispārējo pensionēšanās vecumu, personai vecuma pensija tiek izmaksāta piešķirtajā apmērā un neatkarīgi no tā, vai strādā.

2022. gadā pensiju indeksācija notiek agrāk – 1. augustā.

No 2022. gada 1. augusta tiek indeksētas vecuma, invaliditātes, izdienas un apgādnieka zaudējuma pensijas un atlīdzības, kuras piešķirtas vai pārrēķinātas līdz 2022. gada 31. jūlijam.

Tādējādi, ja personas uzkrātais apdrošināšanas stāžs ir vismaz 30 gadi, pensiju ir tiesības pieprasīt priekšlaicīgi no datuma, kas ir līdz 2022. gada 31. jūlijam, lai to no 2022. gada 1. augusta indeksētu.

Lai iegūtu detalizētu informāciju par pensiju, personai jāvēršas VSAA.