E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26759
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Kā iegūt savu neatraidāmā mantinieka daļu

J
jautā:
10. jūlijā, 2022
Anita

Labdien! Esam trīs māsas. Mamma krietnu laiku pirms savas nāves divām manām māsām sadalīja ar dāvinājuma līgumu visus savus nekustamos īpašumus. Tajā laikā dzīvoju ārzemēs. Esmu atgriezusies Latvijā un vēlētos tomēr saņemt savu daļu īpašuma. Tēvs (mammas laulātais) vēl ir dzīvs. Kopš mammas nāves pagājuši vairāki gadi. Vai iespējams pieteikt savas kā neatraidāmā mantinieka tiesības? Par to, kā sadalīti īpašumi, esmu uzzinājusi tikai tagad.

A
atbild:
11. augustā, 2022
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 423. pantu neatraidāmie mantinieki ir laulātais un lejupējie (bērni, mazbērni), bet, ja to nav, tad tuvākās pakāpes augšupējie (vecāki, vecvecāki). Neatraidāmie mantinieki savu neatņemamo mantojuma daļu var izprasīt tikai tad, ja mantojuma atstājējs saviem neatraidāmajiem mantiniekiem nav atstājis viņu neatņemamās daļas.

Saskaņā ar Civillikuma 1922. pantu, ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, tad viņi var prasīt, lai izdod viņiem šīs daļas.

Neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma (skatīt Civillikuma 424. un 425. pantu).

Tas, uz cik lielu daļu no mantojuma var pretendēt neatraidāmais mantinieks katrā konkrētajā gadījumā, mantiniekam jāprecizē, vēršoties pie notāra, kurš bija uzsācis attiecīgo mantojuma lietu.

Ņemot vērā judikatūru, daļu aprēķina naudas izteiksmē, bet pieļaujama arī vienošanās par noteiktas mantas, tai skaitā konkrētā nekustamā īpašuma vai nekustamā īpašuma domājamās daļas, piešķiršanu neatņemamās daļas tiesīgajam.

Ievērojot minēto, neatraidāmās daļas tiesīgais var celt prasību tiesā par neatņemamās daļas izdošanu un kompensācijas piedziņu. Neatņemamās daļas tiesīgā prasībai ir piemērojams vispārējais noilguma termiņš – 10 gadi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU