TĒMA: Tieslietas

Vai sabiedrisko darbu var aizstāt ar naudas sodu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
29. jūnijā, 2022
Kristaps

Ja ar prokuroru vienojos par sabiedrisko darbu, nevis naudas sodu vai brīvības atņemšanu, vai es varu to mainīt uz naudas sodu?

A
atbild:
29. augustā, 2022
Ilona Barkovska
juriste

Atbilde tiek sniegta, pieņemot, ka prokurora priekšraksts par sodu ir stājies spēkā.

Kriminālprocesa likums neparedz iespēju aizstāt sabiedrisko darbu ar naudas sodu.

Savukārt Latvijas Sodu izpildes kodeksa 134. panta trešā daļa nosaka: ja notiesātajam sabiedriskais darbs ir noteikts astoņdesmit un vairāk stundas un notiesātais faktiski ir izcietis ne mazāk kā pusi no noteiktā soda, ir pildījis šajā kodeksā paredzētos pienākumus, ievērojis sabiedriskā darba izpildes nosacījumus un kārtību un priekšzīmīgi pildījis sabiedrisko darbu, Valsts probācijas dienesta amatpersona var iesniegt tiesai iesniegumu par notiesātā atbrīvošanu no turpmākas soda izciešanas. Sabiedriskā darba izpilde līdz lietas izskatīšanai tiesā tiek apturēta.

Tātad, ja sabiedriskais darbs ir noteikts astoņdesmit un vairāk stundas un ir izpildīti citi Latvijas Sodu izpildes kodeksa 134. panta trešajā daļā minētie nosacījumi, tad Valsts probācijas dienesta amatpersona var vērsties tiesā ar iesniegumu par notiesātā atbrīvošanu no turpmākas soda izciešanas.