Vai ar ienākumiem no pašnodarbinātības var pretendēt uz maternitātes un vecāku pabalstu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
18. jūnijā, 2022
Simona

Labdien! Esmu mazuļa gaidībās, un ir saglabātas darba attiecības šajā darbavietā. Vēlos uzsākt kaut ko savu, biznesu, kurā ienākumi noteikti sākotnēji mēnesī nevarētu pārsniegt 50–100 eiro. Kas man būtu jādara, lai realizētu savu ideju: jāreģistrējas par pašnodarbināto utt.? Kādi nodokļi man būtu jāmaksā? Un vai varu pretendēt uz dekrēta naudu un māmiņalgu?

A
atbild:
30. jūnijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu ir darba ņēmējai vai pašnodarbinātajai, kura faktiski veic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz no 500 eiro mēnesī, un iemaksu likme ir 31,07%.

Saimniecisko darbību reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā. Informācija ir atrodama VID vietnē: norādē Saimnieciskās darbības veicēji. Saimnieciskās darbības veicējs ir arī pašnodarbinātais.

Pašnodarbinātajam, pelnot 50–100 eiro mēnesī, no ienākuma jāmaksā 10% sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Ja kā darba ņēmējai tiek piešķirts maternitātes un vecāku pabalsts, tad pašnodarbinātā šādi mazi ienākumi neietekmē tiesības saņemt pabalstus.

Par tiesībām uz pabalstiem individuālā situācijā jāuzzina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.