Kreditors izvēlas piedziņas līdzekli

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. jūnijā, 2022
Aleksandrs

Labdien. Vai ir specifiska kārtība, kādā ķīlas tiek likvidētas? Tas ir, kura ķīla tiek likvidēta pirmā, kura otrā utt.? Situācijas raksturojums: uzņēmumam ir aizņēmums bankā, kuru uzņēmums vairs nespēj segt. Šī aizdevuma nodrošinājums ir trīs ķīlas. Viena īpašuma, uz kuru attiecas šī ķīla, īpašnieks ir tā pati juridiskā persona, kurai izsniegts aizdevums. Atlikušajām divām ķīlām īpašnieks ir privātpersona, kas vairs nav saistīta ar šo uzņēmumu (iepriekšējais īpašnieks).

A
atbild:
15. jūlijā, 2022

Pēc situācijas apraksta pieņemu, ka jautājums ir par piedziņas vēršanu uz ķīlām. Ķīlu realizācija notiek, ievērojot noslēgtos līgumus, tiesas nolēmumu, kā arī kreditoram izvēloties parāda piedziņas līdzekli (skat. Civilprocesa likuma 70. nodaļa). Tas nozīmē, ka kreditors lūdz zvērinātu tiesu izpildītāju vērst piedziņu uz ķīlām, kuras kalpo par nodrošinājumu konkrēto saistību izpildei. Līdz ar to, ja visas ķīlas nodrošina vienu aizdevumu, tad, ievērojot parāda summu, kreditors var izvēlēties, uz kuru ķīlu pirmo vērst piedziņu (piemēram, pirmā var tikt pārdota visvērtīgākā ieķīlātā lieta, lai maksimāli segtu parādu, un, ja no tās pārdošanas saņemtie naudas līdzekļi pilnā apmērā segtu parādu un piedziņas izdevumus, tad pēc saistību pilnīgas izpildes pārējās ķīlas varētu tikt dzēstas).