Par maksātnespējas pazīmēm

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. jūnijā, 2022
Laine

Labdien. Man ir jautājums par starp divām tikko pilngadību sasniegušām fiziskām privātpersonām noslēgtu līgumu. Līgums tika pirms 15 gadiem sastādīts no vienas fiziskās personas puses vienošanās par skaidras naudas aizdevumu tūkstošos latu, kas bija norādīts līgumā, bet realitātē tika aizdota lietojumā lieta, kas nefigurēja līgumā. Persona, kurai sastādīja līgumu par it kā saņemto skaidro naudu, nemaksāja to atpakaļ, un pēc gadiem lieta tika cedēta tieši divas dienas pirms 10 gadu noilguma kredītu piedziņas kompānijai, un šogad jau aizgājusi līdz zvērinātam tiesu izpildītājam, kur procenti un līgumsods jau uzauguši astronomiski. Mani interesē, vai šajā gadījumā persona var pieteikt fiziskās personas maksātnespēju, ja nav ne kustamo, ne nekustamo īpašumu un minimālā alga un reizē vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. Vai šajā gadījumā aizdevuma līguma sods neaugs lielāks, ja Patērētāju centrs to izskatīs laikā, kad tiks pieteikta maksātnespēja. Vai tas nekavēs maksātnespējas procesu?

A
atbild:
15. jūlijā, 2022

Lai uzsāktu fiziskās personas maksātnespējas procesu, personai ir jāatbilst visām maksātnespējas procesa pazīmēm un priekšnoteikumiem, kas ir noteikti Maksātnespējas likuma 129. pantā un paredz, ka:

1) personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 eiro;

2) sakarā ar pierādāmiem apstākļiem personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 eiro;

3) personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, no kurām vismaz vienas parādsaistības pamatā ir neizpildīta blakussaistība vai solidāra saistība starp parādnieku un parādnieka laulāto vai personu, kura sastāv ar parādnieku radniecībā vai svainībā līdz otrajai pakāpei, ja tā pārsniedz 5000 eiro;

4) fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta iemaksu divu minimālo mēnešalgu apmērā (1000 eiro) Maksātnespējas dienesta speciāli izveidotā kontā.

Tā kā jautājumā nav minēta aktuālā parāda summa, tad vēršu uzmanību, ka maksātnespējas procesa uzsākšanai neizpildīto parādsaistību apmēram ir jāpārsniedz 5000 eiro, kā arī ir nepieciešami līdzekļi 1000 eiro apmērā depozīta iemaksai.

Savukārt Maksātnespējas procesa likuma 130. pants nosaka fiziskās personas maksātnespējas procesa ierobežojumus, kas paredz, ka maksātnespējas process nav piemērojams vai pārtraucams personai:

1) kura pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;

2) kura ir izlietojusi piešķirto kredītu līgumā neparedzētiem mērķiem, un par to ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums kriminālprocesā;

3) kurai pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros dzēstas saistības;

4) pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums kriminālprocesā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas;

5) kurai pēdējā gada laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, nedzēšot saistības;

6) kura pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir tikusi atbrīvota no parādsaistībām Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā noteiktajā kārtībā neatkarīgi no tā, vai atbrīvošana no parādsaistībām vēlāk ir atcelta.

Vēlos vērst uzmanību, ka Patērētāju tiesību aizsardzības (PTAC) centrs risina jautājumus, kas skar patērētājus un pārdevējus vai pakalpojumu sniedzējus.

Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu:

  • patērētājs ir fiziska persona, kas izsaka vēlēšanos iegādāties, iegādājas vai varētu iegādāties vai izmantot preci, pakalpojumu, digitālo saturu vai digitālo pakalpojumu nolūkam, kurš nav saistīts ar tās saimniecisko vai profesionālo darbību;
  • pakalpojuma sniedzējs ir fiziska vai juridiska persona, kas savas saimnieciskās vai profesionālās darbības ietvaros sniedz pakalpojumu patērētājam, arī izmantojot citu personu starpniecību, kuras rīkojas pakalpojuma sniedzēja vārdā vai uzdevumā;
  • pārdevējs ir fiziska vai juridiska persona (arī importētājs), kas savas saimnieciskās vai profesionālās darbības ietvaros piedāvā vai pārdod preci patērētājam, arī izmantojot citu personu starpniecību, kuras rīkojas pārdevēja vārdā vai uzdevumā.

Tādējādi jūsu minētajā situācijā būtu jāvērtē, vai attiecīgais gadījums vispār ir PTAC kompetencē, jo minēts, ka līgums ir slēgts starp privātpersonām.

Tāpat, tā kā piedziņu veic zvērināts tiesu izpildītājs, tad jāuzsver, ka zvērināts tiesu izpildītājs ir valsts amatpersona, kurai ir jāpanāk tiesas sprieduma izpilde piespiedu kārtā, pamatojoties uz izpildu dokumentu, kas izdots uz tiesas nolēmuma pamata. Ja piedziņa tiek veikta saskaņā ar izpildu dokumentu,tad tiesu izpildītājam pienākums atlikt vai apturēt izpildes lietvedību ir tikai likumā noteiktajos gadījumos (skat. Civilprocesa likuma 559. pants un 560. pants).

Ieteiktu konsultēties ar juristu vai zvērinātu advokātu, lai rastu tiesiski atbilstošāko risinājumu jūsu situācijā.