E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26547
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Trīspusēja paternitātes atzīšana

J
jautā:
13. jūnijā, 2022
Laura

Bērna dzimšanas apliecībā tēva ailē ir ierakstīts bērna mātes oficiālais vīrs. Kā rīkoties, lai panāktu, ka dzimšanas apliecībā tiek ierakstīts bērna bioloģiskais tēvs? Bioloģiskais tēvs un bērns ir ar mieru par dokumentu sakārtošanu. Bērna mātes vīrs uz kontaktu neiznāk un jau 16 gadus faktiski nedzīvo kopā, laulība tikai uz papīra. Bērnam šobrīd 13 gadi.

A
atbild:
22. augustā, 2022
Ilona Barkovska
juriste

Ja sievietei laulības laikā (vai ne vēlāk kā 306. dienā pēc tam, kad laulība izbeigusies ar vīra nāvi, laulības šķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu) piedzimst bērns, tad par bērna tēvu šādā gadījumā uzskatāms šīs sievietes vīrs – tas ir paternitātes pieņēmums (saskaņā ar Civillikuma 146. panta otro daļu).

Lai bērna dzimšanas apliecībā tiktu ierakstīts viņa bioloģiskais tēvs, visas trīs puses – bērna māte, viņas vīrs un bērna bioloģiskais tēvs – var rīkoties saskaņā ar Civillikuma 155. panta astoto daļu, kas nosaka: paternitāti var atzīt arī tad, ja bērna māte, bērna mātes vīrs vai bērna mātes bijušais vīrs un bērna bioloģiskais tēvs personiski iesniedz kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura notariāli apliecināts iesniedzēju paraksta īstums.

Jāņem vērā arī bērna vecums – saskaņā ar Civillikuma 155. panta septīto daļu paternitātes atzīšanai nepieciešama bērna piekrišana, ja viņš sasniedzis divpadsmit gadu vecumu.

Pusēm jāaizpilda Ministru kabineta noteikumu Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” 15. pielikums – “Trīspusējs paternitātes atzīšanas iesniegums”. Civillikums nosaka, ka iesniedzēju parakstu īstums ir notariāli jāapliecina – tātad pusēm jādodas pie jebkura zvērināta notāra, lai tiktu apliecināts parakstu īstums uz dokumenta. Kad tas viss ir izdarīts, iesniegumu iesniedz dzimtsarakstu nodaļā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 170 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU