Par laulāto atsevišķo mantu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. jūnijā, 2022
Toms

Labdien! Vai mani ienākumi no algota darba ir atseviški iegūta manta naudas izteiksmē?

A
atbild:
15. jūnijā, 2022

Pieņemu, ka jautājums ir par laulātā atsevišķo mantu.

Vispārējā gadījumā atbilstoši Civillikuma 91. pantam katra laulātā atsevišķa manta ir:

  1. manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  2. priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  3. manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  4. laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  5. manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķā manta, ierakstāms zemesgrāmatā.

Līdz ar to precīzu atbildi uz šo jautājumu varētu sniegt, tikai zinot, kādas mantiskās attiecības pastāv starp laulātajiem (likumiskas vai līgumiskas), proti, par ko paši laulātie ir vienojušies.

Piemēram, laulātā atsevišķa manta ir laulātā atseviškās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām, bet abu laulāto pienākums ir segt ģimenes un kopīgās mājsaimniecības izdevumus no laulāto kopīgās mantas, bet, ja laulāto kopīgā manta nepietiek ģimenes uzturēšanai, katrs laulātais var prasīt, lai otrs laulātais piedalās ģimenes un kopīgās mājsaimniecības izdevumos samērā ar savas atsevišķās mantas stāvokli (skat. Civillikuma 95. pantu).

Plašāk par laulāto kopīgo un atsevišķo mantu varat uzzināt šeit.