E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26518
Lasīšanai: 5 minūtes
1
3
1
3

Uzturlīdzekļu minimumu nosaka valsts, ir lietas, par ko šķirtie vecāki bērnu labā var vienoties

J
jautā:
10. jūnijā, 2022
Olga

Labdien! Mans vīrs maksā alimentus diviem bērniem. Un mums arī ir divi bērni, 6 un 1 gadu veci. No nākamā gada mainīsies minimālās algas izmērs, līdz ar to arī alimentu izmērs. Būs ap 400 eiro. Turklāt visas cenas arī strauji aug. Vīrs jau tagad teica, ka viņam nebūs, ko dot maniem bērniem. Vai man arī jāšķiras ar vīru, lai mani bērni arī varētu saņemt alimentus? Vai man jāpieprasa no Uzturlīdzekļu garantiju fonda? Sanāk, ka bērni no pirmās laulības ir nodrošināti ar visu, jo līdzekļi jebkurā gadījumā ir jāmaksā. Bet par mūsu bērniem neviens nedomā. Sanāk, ka vīrietim vispār nedrīkst būt jauna ģimene. Ģimenes pabalstu kā par trešo bērnu viņš nevar saņemt, nodokļu atvieglojumus arī bāriņtiesa neatļauj, it kā māte tērē vairāk nekā tēvs. Pat atlaides sabiedriskajam transportam viņam nedod, jo bērni nedzīvo ar viņu kopā. Bet viņam ir četri bērni. Likums noteic, ka ikviens vecāks uztur bērnus 50% apmērā. Ir arī noteikta summa, kas jāmaksā. Ir arī ģimenes pabalsts, ko var saņemt ģimenes ar bērniem, ir arī nodokļu atvieglojumi vecākiem, kuriem ir bērni. Bet sanāk tā, ka bērni gandrīz vienmēr paliek ar māti, ka visus atvieglojumus saņem arī māte, ka valsts nosaka, cik vīrietim jāmaksā. Viņš nedrīkst slimot vai palikt bez darba. Kāpēc skaitās, ka māte vairāk tērē nekā tēvs? Ja viņam arī jāpaņem bērnus uz brīvdienām, tad arī jātērē, lai nopirktu ēdienus un atvestu bērnus. Sanāk, ja 400 būs tikai vīra puse un 400 no mātes puses, plus pabalsti un atvieglojumi, tad būs ap 1000 eiro diviem bērniem. Vai tiešām bērniem tik daudz vajag? Un vēl jautājums: kad tiem bērniem būs jāpretendē uz kādu mūsu īpašumu, neviens taču nepateiks, ka viņi šeit nedzīvo un viņiem nav tiesību. Tad kāpēc cilvēks, kas maksā nodokļus no savas algas un uztur bērnus, nevar saņemt nekādus atvieglojumus? Paldies!

A
atbild:
04. jūlijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Solvita Sukure, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

No 2022. gada 1. janvāra ģimenes valsts pabalsta apmērs atkarīgs no tā, par cik faktiski audzināmiem bērniem pabalsts tiek saņemts. Ģimenes valsts pabalsta apmērs:  

  • par diviem bērniem ir 100 eiro (50 eiro par katru bērnu);
  • par trīs bērniem – 225 eiro  (75 eiro par katru bērnu);
  • par četriem un vairāk bērniem – 100 eiro par katru bērnu.

Atsevišķās situācijās ir paredzēta iespēja izmantot tiesības lielāka pabalsta saņemšanai: ģimene, kurā katram no laulātajiem ir savi bērni, tos lielāka atbalsta saņemšanai var “apvienot”, lai viens no laulātajiem saņemtu pabalstus par visiem kopīgi audzināmiem bērniem, līdz ar to kopējā summa būtu lielāka.

Vai situācijā, kad šķirtajam laulātajam ir jauna ģimene un tajā viņam ir divi bērni, bet divi bērni ir iepriekšējā laulībā un šie bērni dzīvo kopā ar bijušo sievu, ir iespējams risinājums, lai tēvs varētu saņemt pabalstus par četriem bērniem, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vecākā eksperte Solvita Sukure skaidro: “Tēvs var saņemt ģimenes valsts pabalstu par četriem saviem bērniem, bet tikai tad, ja šķirtā sieva labprātīgi atsakās no ģimenes valsts pabalsta par saviem diviem bērniem. Tātad, ja vecāki savā starpā spēj vienoties, tad pabalstu var saņemt tēvs par visiem saviem četriem bioloģiskajiem bērniem. Ja bērnu māte no ģimenes valsts pabalsta neatsakās, tad VSAA nav pamata pārtraukt pabalsta izmaksu mātei.”

Saskaņā ar Civillikuma 178. panta otro daļu, ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās. Bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo.

Tiesības uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu ir vienam no vecākiem. Arī tad, ja vecāki dzīvo šķirti, šīs tiesības saglabājas (jo kopīga aizgādība turpinās) un vecāki vienojas, kurš izmantos tiesības uz nodokļa atvieglojumu par bērniem. Ja vecāki nevar vienoties par to, kuram no viņiem pienākas nodokļa atvieglojums par apgādībā esošu personu, nodokļa atvieglojumu piemēro tam nodokļu maksātājam – vecākam –, kurš norādīts bāriņtiesas lēmuma par vecāku domstarpību izšķiršanu rezolutīvajā daļā.

Tātad, ja ir strīds par to, kuram vecākam ir tiesības ierakstīt bērnu nodokļa grāmatiņā, vecākiem ir tiesības vērsties bāriņtiesā ar lūgumu pieņemt lēmumu, kuram vecākam piešķirt nodokļu atvieglojumus par apgādājamo.

Minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kuru bērnam nodrošināt ir pienākums katram no vecākiem neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa, nosaka Ministru kabinets, ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēnešalgu un bērna vecumu.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 139 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU