E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26489
Lasīšanai: 3 minūtes
3
3

Kopīpašnieki un meža atjaunošana

J
jautā:
08. jūnijā, 2022
Roberts

Labdien! Esmu īpašnieks zemes gabalam, kas atrodas netālu no Krievijas/Latvijas robežas. Kopām esam 3 īpašnieki ar vienādām domājamajām daļām. Pirms pieciem gadiem nocirtām mežu, naudu sadalījām vienādās daļās, šobrīd mežs ir jāatjauno, jāsastāda atpakaļ, bet abi pārējie īpašnieki ir naudu veiksmīgi nodzēruši un neuzskata par pienākumu atjaunot mežu, saka, lai ejot un stādot, bet man tam nav laika. Kādas iespējams man būtu paņemt pakalpojumu uz meža atjaunošanu un naudu piedzīt tiesas ceļā no viņiem? Vai es vispār drīkstu atjaunot mežu bez viņu rakstiskas piekrišanas un tad vērsties tiesā par naudas piedziņu?

A
atbild:
08. jūnijā, 2022
Inese Helmane
LV portāls
Rīgas Stradiņa universitāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., docente

Civillikuma 1068. pants nosaka: rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu, kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās, drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu; bet, ja kāds no viņiem rīkojas atsevišķi, tad šī rīcība ne vien nav spēkā, bet arī uzliek pēdējam pienākumu atlīdzināt pārējiem zaudējumus, kas viņiem ar to nodarīti.

Neviens atsevišķs kopīpašnieks nevar bez visu pārējo piekrišanas ne apgrūtināt kopīpašuma priekšmetu ar lietu tiesībām, ne atsavināt to visā tā sastāvā vai pa daļām, ne arī kaut kādi to pārgrozīt. Tādēļ katram kopīpašniekam ir tiesības protestēt pret tādu viena vai visu pārējo kopīpašnieku rīcību, un šīs tiesības viņam nevar atņemt ar balsu vairākumu.

Izņēmums no šiem noteikumiem pielaižams tajā gadījumā, kad kāds no kopīpašniekiem izdara kopīpašuma priekšmetā tādas pārgrozības, ko prasījusi nepieciešama vajadzība, piemēram, īpašuma uzturēšanai. Tad viņam ir tiesība prasīt no pārējiem kopīpašniekiem, lai tie samērīgi atlīdzina viņa izdoto summu līdz ar procentiem.

Attiecībā uz meža atjaunošanu Meža likuma 21. pants nosaka: meža īpašnieka vai tiesiskā valdītāja pienākums ir atjaunot mežaudzi pēc cirtes vai citu faktoru ietekmes, ja mežaudzes šķērslaukums ir kļuvis mazāks par kritisko šķērslaukumu, kā arī nodrošināt atjaunotās vai ieaudzētās mežaudzes kopšanu.

Konkrētajā gadījumā meža atjaunošana ir ar likumu uzlikts pienākums, kas traktējams kā nepieciešama vajadzība. Tas ir kopīpašnieka pienākums atjaunot mežu. Ja pārējie kopīpašnieki to nedara, tad jūs varat to atjaunot viens un piedzīt izdevumus no pārējiem tiesas ceļā.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 157 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU