E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26442
Lasīšanai: 3 minūtes

Bērniem ir pienākums gādāt par vecākiem

J
jautā:
02. jūnijā, 2022
Līga Jauntēva

Vai var piedzīt maksu par pansionātu dēlam, kurš nav zinājis par mātes ievietošanu pansionātā un nav parakstījis apgādnieka līgumu? Par māti ir apņēmies rūpēties otrs dēls, kuram norakstīts dzīvoklis.

A
atbild:
14. jūnijā, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saskaņā ar Civillikuma 188. panta pirmo daļu pienākums uzturēt vecākus un vajadzības gadījumā arī vecvecākus gulstas uz visiem bērniem samērā ar viņu spējām uzturēt vecākus vai vecvecākus un mantas stāvokli.

Pašvaldības pienākums ir nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību. Savukārt Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteikts, ka pašvaldības pakalpojuma saņēmēja, pansionāta klienta vai viņa apgādnieka vai apgādnieku (bērnu) pienākums ir par saņemtajiem sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem samaksāt.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 275 klients par saņemto pakalpojumu maksā atbilstoši noslēgtajam līgumam starp klientu un sociālā pakalpojuma sniedzēju. Ja klients normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā atzīts par trūcīgu, tad par pakalpojumu maksā viņa apgādnieks vai apgādnieki. Ja tiek konstatēts, ka klients vai viņa apgādnieks/-i par sociālās aprūpes pakalpojumu nespēj samaksāt, tad pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Pašvaldības kompetencē nav izšķirt civiltiesiskus strīdus starp vecākiem un bērniem.

Sociālās aprūpes iestāde var vērsties tiesā, lai piedzītu no atbildētāja vai atbildētājiem jau izveidojušos parādu, kas izriet no klienta un iestādes līgumiskajām attiecībām.

Civillikumā paredzētais bērnu pienākumu apgādāt vecākus gulstas līdzīgās daļās uz visiem bērniem. Ja bērnu mantas stāvoklis ir nevienlīdzīgs, tiesa var noteikt apgādāšanas pienākumu samērā ar katra bērna mantas stāvokli.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 91 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU