E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26311
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Kā nosaka tiesības uz vecāku pabalstu

J
jautā:
17. maijā, 2022
Dace

Labdien! Vēlos uzdot jautājumu, ko nozīmē šis teikums: “Atbrīvota no darba vai zaudējusi pašnodarbinātā statusu (ne agrāk par 60 dienām, pirms sācies grūtniecības atvaļinājums).” Piemēram, man BKA beidzas 1. jūnijā, bet ar 2. datumu aizeju otrajā BKA, vārdu sakot, pārklājas, un darbā uzrakstu atlūgumu 10. maijā. Vai pēc visa sanāk, ka es vēl saņemšu vecāku pabalstu? Un šo: sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu. Ja otrais BKA sanāk, kamēr pirmajam bērnam nav vēl 3 gadi, vai pienākas maternitātes pabalsts un vecāku pabalsts? Vai es pareizi saprotu? Paldies jau iepriekš!

A
atbild:
29. maijā, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

No jautājuma saprotams, ka atrodaties bērna kopšanas atvaļinājumā līdz 1. jūnijam, 10. maijā esat zaudējusi darba ņēmēja statusu, bet ar 2. jūniju jums tiks piešķirts maternitātes pabalsts par otru bērnu.

Tā kā darba ņēmēja statusu esat zaudējusi ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma par otro bērnu, jums būs tiesības uz maternitātes pabalstu, jo, nosakot tiesības maternitātes pabalstam par otru bērnu, tiesību noteikšanas periodā tiks ieskaitīts laiks, kad bijāt darba attiecībās un saņēmāt vecāku pabalstu.

Ja būs noteiktas tiesības un piešķirts maternitātes pabalsts, tad par šo bērnu būs tiesības arī uz vecāku pabalstu.

Nosacījums par to, ka vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu, tiks piemērots, ja:

  • būs tiesības uz vecāku pabalstu par nākamo bērnu;
  • nākamais bērns piedzimis, kamēr iepriekšējais vēl nav sasniedzis 3 gadu vecumu;
  • par iepriekšējo bērnu ir bijis piešķirts vecāku pabalsts.

Ja visi nosacījumi tiek izpildīti, tad vecāku pabalsts tiks piešķirts ne mazākā apmērā kā par iepriekšējā bērna kopšanu (atbilstoši izvēlētajam pabalsta saņemšanas ilgumam).

Zināšanai:

Minētais nosacījums būs spēkā, ja pabalstu pieprasīsiet jūs pati kā bērna māte; ja pabalstu pieprasīs bērna tēvs, tad  par iepriekšējo bērnu piešķirtais vecāku pabalsts saglabāsies, ja nākamais bērns piedzims, kamēr iepriekšējais nebūs sasniedzis divu gadu vecumu.

Nosacījums par pabalsta apmēra “saglabāšanu” ir spēkā tikai vecāku pabalstam, uz maternitātes pabalstu tas neattiecas.

Lai iegūtu detalizētāku informāciju savā konkrētajā situācijā, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra iesaka saziņai lietot informējošos kanālus, rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz 64507020.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 91 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU