Vai laulātie var slēgt uztura līgumu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. maijā, 2022
Santa

Vai likums atļauj slēgt uztura līgumu starp laulātajiem? Vai laulātā (uztura ņēmēja) nāves gadījumā šī laulātā bērnam no citas laulības ir jebkāds tiesisks pamats šādu notariāli apliecinātu un zemesgrāmatā ierakstītu uztura līgumu apstrīdēt vai izprasīt savu daļu no mantojuma (nekustamā īpašuma, kas norādīts uztura līgumā)?

A
atbild:
31. maijā, 2022

Civillikums nenosaka ierobežojumus uztura līguma slēgšanai starp laulātajiem, tāpēc laulātie var noslēgt uztura līgumu.

Bet jāņem vērā, ka noslēgtais līgums ir arī atbilstoši jāpilda, jo uztura līgumu pamatotos gadījumos ir iespējams arī apstrīdēt, piemēram, ja uztura devējs nepilda līguma noteikumus (skat. Civillikuma 2103.–2106. pantu).

Trešās puses (radinieki, bērni) var apstrīdēt uztura līgumu tikai tādos gadījumos, ja var pierādīt, piemēram, ka uztura ņēmējs nav bijis pieskaitāms.

Uztura ņēmēja mantinieki ar uztura līguma nodotot īpašumu nemantos, jo tam jau būs mainījies īpašnieks (uz uztura devēju), arī izprasīt neatņemamo daļu no uztura līguma nevarēs.