Cik daudz zemes nepieciešams, lai reģistrētu zemnieku saimniecību

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. maijā, 2022
Aivars

Labdien! Nevaru atrast atbildi uz jautājumu: cik daudz zemes vajadzīgs, lai reģistrētu zemnieku saimniecību?

A
atbild:
21. maijā, 2022
Uzņēmumu reģistrs
Edgars Buka, Juridiskās nodaļas juriskonsults

Atbilstoši likumam “Par individuālo (ģimenes) uzņēmumu un zemnieka vai zvejnieka saimniecību” zemnieka saimniecība ir individuālais uzņēmums, kas ražo lauksaimniecības produkciju, izmantojot speciāli šim mērķim galveno ražošanas līdzekli – zemi. Atbilstoši šī likuma 9. panta 3. punktam zemnieka saimniecības reģistrācijai tostarp iesniedzams pašvaldības vai zemes komisijas lēmums par zemes gabala piešķiršanu lietošanā, ja pašam zemnieku saimniecības dibinātājam/īpašniekam nepieder attiecīgais zemes gabals, uz kura tiks reģistrēta zemnieka saimniecība. Vienlaikus minētajā likumā nav noteikts minimālais zemes platības apmērs, lai reģistrētu zemnieka saimniecību. Līdz ar to zemes īpašnieks var reģistrēt zemnieka saimniecību neatkarīgi no sev piederošās vai lietojumā esošās zemes platības. Plašāka informācija par zemnieka saimniecības reģistrāciju pieejama šeit.

Lai arī zemes gabala platībai nav nozīmes zemnieka saimniecības reģistrācijai, zemes gabala platībai ir nozīme tiešo atbalsta maksājumu saņemšanā no Lauku atbalsta dienesta. Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība noteikta Ministru kabineta 2015. gada 10. marta noteikumos Nr. 126 “Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem”. Papildus informācijai par minēto jautājumu aicinām vērsties Lauku atbalsta dienestā.