Iespēja izmantot pirmpirkuma tiesības

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. maijā, 2022
Ziedonis

Lieta šāda. Iedota ģimenei zeme ar mežu nomā (ap 20 h), ar pirmtiesībām izpirkt. Netika ziņots, ka iespēja iegādāties un īpašums tika nodots tālāk, taču tur arī lietas nav vedušās, jo pietrūcis mammas paraksta. Arī pagasts apstiprina, ka nekāds pārpirkums no trešajām pusēm nav noticis. Tagad tas īpašums karājas gaisā. Tukuma novada pašvaldība ieteikusi rakstīt ziņojumu un pieprasīt, lai izvērtē īpašumu atgūšanu vai piedāvā līdzvērtīgu īpašumu, respektīvi, meža īpašumu. Jo, kamēr tika mammai pateikts, ka tas nav vairs viņas īpašums, tas tika izzāģēts (viss noticis pirms aptuveni 15 gadiem). Taču tad nāca gaismā, ka tādas pirmpirkuma tiesības ir un ka tās neviens nav atcēlis. Un ka ir iespēja kaut par sakarīgām naudām dabūt savu īpašumu atpakaļ vai līdzvērtīgu. Jautājums, kas tad tādā iesniegumā ir jāraksta? Vai dati, kā, piemēram, kadastra nr., laiks, kad viss noticis, ir jāmin? Vai iesniegumu adresē pagastam vai novada pašvaldībai? Vai ir kāds likums, kuru minēt vai uz kuru atsaukties? Vai tiešām ar iesniegumu parasti ir gana? Jo piekodināja, lai šoreiz raksta iesniegumu un advokātus un policistus neiesaista, kā mamma nesekmīgi mēģinājusi pirms tam darīt. Vai iesniegumu rakstīt portālā latvija.lv? Vai ierakstītu labāk? Vai to var kāds no bērniem rakstīt, ja nevienam īpašas pilnvaras nav dotas? Vai tomēr pašai mammai tas jāraksta?

A
atbild:
21. maijā, 2022
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Diemžēl no jautājumā sniegtā situācijas izklāsta nav iespējams sniegt atbildi.

Teorētiski jums būtu jāvēršas tajā pašvaldībā, kas iepriekš iznomāja zemi.

Lai iegūtu pilnvērtīgu atbildi, ieteikums ar visiem dokumentiem vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta.