E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26144
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Kad iestājas noilgums prasībai par darījuma koroborāciju

J
jautā:
25. aprīlī, 2022
Santa

Labdien! Situācija: pirms 20 gadiem tika iegādāts īpašums, māja (fiziska persona no juridiskas, SIA), bet diemžēl tika izlaists tāds svarīgs posms kā nostiprinājuma lūgums. Vai un kādi sarežģījumi varētu būt saistībā ar to, ka ir pagājuši 20 gadi? Vēlamies šīs lietas sakārtot, lai iegādātos zemi, kura atrodas zem ēkas.

A
atbild:
17. maijā, 2022
Olga Lauva
juriste

Nekustamā īpašuma ieguvēja pienākumu savlaicīgi nostiprināt īpašuma tiesības zemesgrāmatā noteic Civillikuma 1. pants (tiesības izlietojams un pienākumi pildāmi pēc labas ticības), 993. pants (zemesgrāmatā ierakstāms ne vien katrs nekustamā īpašuma atsavinājums, bet arī vispār katra tā īpašnieka maiņa) un 994. pants (līdz ierakstīšanai zemesgrāmatā nekustamā īpašuma ieguvējam pret trešajām personām nav nekādu tiesību).

Saskaņā ar 1477. pantu koroborācija nepieciešama tajos gadījumos, kad ar darījumu iegūst lietu tiesības uz nekustamu īpašumu. Tāpat nepieciešamība ierakstīt zemesgrāmatā nekustamo īpašumu un ar to saistītās tiesības izriet no zemesgrāmatu būtības un principiem, kas vērsti uz trešo personu aizsardzību. Turklāt “[..] zemesgrāmatu publicitātes principam (neviens nevar aizbildināties ar zemesgrāmatu satura nezināšanu) ir ne tikai pozitīvs iespaids, piešķirot zemesgrāmatu saturam ticamības spēku, bet arī negatīvs – atņemot saistošu spēku pret trešajām personām tādām tiesībām, kas nav ievestas zemesgrāmatā” (skatīt Latvijas Republikas Augstākās tiesas

Civillietu departamenta 2016. gada 22. novembra spriedumu lietā Nr. C04225411, SKC-397/2016).

Likumdevējs nav noteicis termiņu, kādā nekustamā īpašuma ieguvējam jānostiprina lietu tiesību, piemēram, uz darījuma pamata un šāda jautājuma izlemšana atstāta nekustamā īpašuma ieguvēja ziņā, pieņemot, ka pienākumi tiks pildīti savlaicīgi, pēc labas ticības un godprātīgi. Tajā pašā laikā ieguvējam, kurš nerīkojas, lai saprātīgā termiņā nostiprinātu zemesgrāmatā ar nekustamo īpašumu saistītās tiesības, ir jārēķinās ar risku, kādam viņš sevi pakļauj šādā gadījumā (piemēram, Civillikuma 1480. panta trešajā teikumā norādītās sekas, 2031. panta sastāvs).

Civillikuma 1895. pants ir iekļauts šā likuma saistību tiesību izbeigšanās vispārīgos noteikumos un noteic vispārējo termiņu saistību tiesības izlietošanai – desmit gadus, vienlaikus nosakot, ka likumā var būt paredzēti arī īsāki (jeb speciālie) termiņi. Saistību tiesība izbeidzas, ja tiesīgā persona tās pienācīgi neizlieto likumā noteiktā noilguma termiņā (Civillikuma 1893. pants). Šie vispārīgie noteikumi piemērojami arī ģimenes, mantojuma un lietu tiesību attiecībām (Civillikuma 6. pants). Atbilstoši Civillikuma 1478. pantam, ja darījums nav koroborēts, tad tas nezaudē savu spēku; ieguvējs līdz koroborācijai nevar izlietot īpašuma tiesību vai kādu citu lietu tiesību, bet var celt personīgu prasību pret atsavinātāju. Personiskās prasības priekšmets, kad visā citā ziņā darījums galīgi noslēgts, ir koroborācija (Civillikuma 1479. pants).

Tātad pamats šādas prasības celšanai rodas gadījumā, ja darījuma dalībnieki nepilda līgumu un izvairās no tā ierakstīšanas zemesgrāmatā (parasti – kavējas parakstīt nostiprinājuma lūgumu).

Tiesību doktrīnā atzīts, ka personiska prasība tāpat kā īpašuma prasība noilgst 10 gadu laikā, līdz ar to, ja 10 gadu laikā nav celta prasība par līguma izpildi un tā ierakstīšanu zemesgrāmatā, tad prasības tiesības tiek zaudētas (sk. A. Grūtups, E. Kalniņš. Civillikuma komentāri. Trešā daļa. Lietu tiesības. Īpašums. Otrais papildinātais izdevums. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2002, 127. lp.). (Skatīt Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 2016. gada 22. novembra spriedumu lietā Nr. C04225411, SKC-397/2016).

Šajā gadījumā jautājums ir, kurai no līguma pusēm bija pienākums veikt šī darījuma koroborāciju zemesgrāmatā un kura no pusēm to nav veikusi. Tāpat ir jānoskaidro, vai juridiskā persona vēl darbojas, ņemot vērā Uzņēmumu reģistra informāciju (vai nav iestājusies likvidācija vai maksātnespējas process). Likumdevējs nav noteicis termiņu, kādā nekustamā īpašuma ieguvējam jānostiprina lietu tiesība, piemēram, uz darījuma pamata, un šāda jautājuma izlemšana atstāta nekustamā īpašuma ieguvēja ziņā, pieņemot, ka pienākumi tiks pildīti savlaicīgi, pēc labas ticības un godprātīgi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 179 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU