TĒMA: Mājoklis

Kā atbrīvot kopīpašuma zemi no īrnieka automašīnas

J
jautā:
21. aprīlī, 2022
Inta

Lūdzu atbrīvot mūsu mājas dzīvokļu īpašnieku kopīpašumu – zemi – no vienas dzīvokļa īpašnieces īrnieka novietotās mašīnas, pamatojoties uz Dzīvokļa īpašuma likuma 5. panta 1. daļu un Civillikuma 1068. panta 1. daļu par kopīpašuma domājamo daļu. Biedrības piekrišanas nav. Nekādas reakcijas. Kā rīkoties šajā situācijā?

A
atbild:
23. aprīlī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvokļa īpašuma likuma 16. pants nosaka dzīvokļu īpašnieku kopības kompetenci: dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašuma daļu.

Uz jūsu gadījumu ir attiecināms Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otrās daļas 2. punkts par kopīpašuma daļas lietošanas kārtības noteikšanu dzīvokļu īpašnieku starpā.

Ekonomikas ministrija iepriekš LV portālam ir skaidrojusi, ka šo punktu pamatā var attiecināt uz situācijām, kas nosaka dalītu iezīmētu lietošanu katram dzīvokļa īpašniekam, piemēram, autostāvvietai, pagraba vai bēniņu telpām.

Dzīvokļa īpašuma likuma 17. panta 7.1 daļa nosaka: lai pieņemtu lēmumu par šā likuma 16. panta otrās daļas 2. punktā minētajiem jautājumiem, nepieciešams “par” balsojums vismaz no trijām ceturtdaļām visu dzīvokļu īpašnieku.

Dzīvokļu īpašnieku kopība par savā kompetencē esošajiem jautājumiem lēmumus var pieņemt šādā veidā:

  • dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē (19. pants);
  • nesasaucot dzīvokļu īpašnieku kopsapulci: aptaujas veidā (20. pants);
  • citādi savstarpēji vienojoties (21. pants).