Ja pašvaldība pārmēra ceļu

J
jautā:
11. aprīlī, 2022
Liene

1997./1998. gadā pagasta ciema centrā man tika iemērīta zeme pie privātmājas. Manā zemesgrāmatā rakstīts, ka mana zeme robežojas ar pagasta pašvaldības zemi bez apgrūtinājumiem manam īpašumam. Dzīvē tas ir pagasta pašvaldības ceļš. 1998. gadā, iemērot manu zemesgabalu, skaitījās, ka mana robeža ir līdz ceļa malai. Tagad pagasta pašvaldība ir izlēmusi ceļu pārmērīt un, ja nemaldos, noformēt dokumentos kā ceļu, iemērot no ceļa viduslīnijas uz katru pusi 6 metrus. Tādējādi dokumentos samazinot manu zemesgabalu, kur ir izveidoti apstādījumi (dobes, dzīvžogs), un 6 metru līnija iznāks gar pašām mājas ieejas durvīm. Vai tā pašvaldības drīkst darīt? Vai man ir likumiskās tiesības to noraidīt (t. i., lai robeža paliek līdz ceļa malām, nevis 6 metri no viduslīnijas)?

A
atbild:
24. aprīlī, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Ja pašvaldība dabā esošam pašvaldības ceļam ir vēlējusies noteikt jaunu ceļa nodalījuma joslu vai sarkano līniju, tad šis jautājums ir jārisina, pārsūdzot tiesā pašvaldības faktisko rīcību vai administratīvo aktu, ja tāds ir izdots. Savukārt, ja pašvaldība, rīkojoties privāto tiesību jomā, ir koriģējusi zemesgabalu robežas, tad varētu pastāvēt strīds par robežām, kas risināms prasības kārtībā vispārējās jurisdikcijas tiesā. Diemžēl jautājums ir pārāk nekonkrēts, lai varētu sniegt precīzāku atbildi.