Labdien! Pēc nekustamā īpašuma īpašnieka nāves ar zvērināta notāra līdzdalību mantojums ir sadalīts, ir izsniegtas mantojuma apliecības, un katra mantotāja daļa ir nostiprināta zemesgrāmatā. Viens no mantotājiem ir pats mirušais mantojuma atstājējs, kuram tagad zemesgrāmatā nostiprināta 1/3 no viņa bijušā īpašuma. Vai tādu kopīpašumu ir iespējams izbeigt? Un kam būtu jāmaksā, ja kāds no kopīpašniekiem vēlētos nopirkt mirušajam piederošo 1/3?
Vispirms mirušā īpašnieka mantiniekiem ir jānokārto mantojuma lieta, mantošanas iesniegumu iesniedzot zvērinātam notāram, kas praktizē tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kur bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tā nav zināma, – pēc mantojamās mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas.
Pēc mantojuma apliecības saņemšanas mantiniekam savas īpašuma tiesības ir jāreģistrē zemesgrāmatā. Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā.
Saskaņā ar Civillikuma 1074. pantu nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā, ja vien tā nodibināšanas noteikumi nerunā tam pretim; turpretim katrs kopīpašnieks var katrā laikā prasīt dalīšanu.
Savukārt 1075. pants nosaka: ja 1074. pantā norādītā dalīšanas gadījumā kopīpašnieki nevar vienoties par tās veidu, tad tiesa, raugoties pēc dalāmā priekšmeta īpašībām un lietas apstākļiem, vai nu piespriež katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai, vai atdod visu lietu vienam kopīpašniekam, ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā, vai noteic lietu pārdot, izdalot ieņemto naudu kopīpašnieku starpā, vai arī izšķir jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kam no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu un kas no viņiem apmierināms ar naudu.
Lai precīzāk atbildētu uz jūsu jautājumu, ieteicams ar visiem dokumentiem vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!