Kā izbeigt kopīpašumu, ja viens īpašnieks nav atrodams

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
24. martā, 2022
Lolita

Mājai ir 4 īpašnieki. Vēlamies sadalīt zemi un sakārtot zemesgrāmatu, bet viens no īpašniekiem ir pazudis un nav iespējams atrast cilvēku. Vai var sadalīt zemi un īpašumu likumīgās daļās bez šī pēdējā īpašnieka?

A
atbild:
13. aprīlī, 2022

Saskaņā ar Civillikuma 1074. pantu: “Nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā, ja vien tā nodibināšanas noteikumi nerunā tam pretim; turpretim katrs kopīpašnieks var katrā laikā prasīt dalīšanu.”

Savukārt 1075. pants nosaka: ja 1074. pantā norādītā dalīšanas gadījumā kopīpašnieki nevar vienoties par tās veidu, tad tiesa, raugoties pēc dalāmā priekšmeta īpašībām un lietas apstākļiem, vai nu:

  • piespriež katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai;
  • atdod visu lietu vienam kopīpašniekam, ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā;
  • noteic lietu pārdot, izdalot ieņemto naudu kopīpašnieku starpā;
  • vai arī izšķir jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kam no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu un kas no viņiem apmierināms ar naudu.

Līdz ar to kopīpašuma sadalīšana reālajās daļās ir veicama tiesas ceļā.