E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25853
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Dāvinātājam ir jārēķinās ar neatņemamās daļas tiesīgajiem

J
jautā:
21. martā, 2022
Pēteris

Labdien! Mana māte ir uzdāvinajusi man nekustamo īpašumu, dzīvokli, kurš jau ir reģistrēts uz mana vārda zemesgrāmatā. Es savukārt jau esmu tālāk uzdāvinājis šo dzīvokli citai personai, kura nav radniecībā ar mani. Man ir brālis, kuram, cik saprotu, ir tiesības uz neatņemamo daļu no mūsu mātes bijušā īpašuma. Māte joprojām dzīvo. Vai manam brālim ir tiesības tiesas ceļā pieprasīt no manis savu neatņemamo daļu no mātes bijušā īpašuma, kurš tika uzdāvināts man, bet jau ir uzdāvināts tālāk citai personai? Ar šo domāju, vai brālis to no manis var pieprasīt tiesas ceļā tad, kad māte nomirs. Vai tad, ja es vairs neesmu šī dzīvokļa īpašnieks, jo esmu jau uzdāvinājis šo īpašumu kādam citam, tik un tā brālis var tiesas ceļā prasīt savu neatņemamo daļu?

A
atbild:
25. martā, 2022
Santa Blumberga
LV portāls

Saskaņā ar Civillikuma 1922. pantu, ja dāvinājums ir izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas (422. pants un turpmākie panti), tad viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas.

Aprēķinot neatņemamo daļu, jāņem par pamatu dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā. Bet, ja šī manta vēlāk pavairojusies, tad jāievēro tiklab šis pavairojums, kā arī tas, kas neatņemamās daļas tiesīgajiem novēlēts rīkojumā nāves gadījumā.

Savukārt Augstākās tiesas Senāts ir norādījis: ja uzdāvinātā manta ir nodota tālāk trešajai personai, tad neatņemamās daļas tiesīgais var izprasīt neatņemamo daļu tikai no personas, kuru mantojuma atstājējs ir apdāvinājis, nevis no trešās personas, kuras īpašumā manta nonākusi vēlāk (skat. 25.01.2012. spriedums lietā Nr.SKC-23/2012).

Tātad, ja atklātos jūsu mātes mantojums un atstātais mantojums nebūt pietiekams, lai brālis saņemtu vismaz savu neatņemamo daļu (piemēram, mātes vienīgais īpašums tika uzdāvināts jums un nekādas citas mantas nav), tad saskaņā ar šobrīd spēkā esošo tiesisko regulējumu brālis varētu no jums pieprasīt neatņemamo daļu neatkarīgi no tā, ka no mātes dāvinājumā saņemtais īpašums vairs jums nepieder.

Bet vēršu uzmanību, ka neatņemamās daļās tiesīgais savu neatņemamo daļu var izprasīt tikai tad, ja mantojuma atklāšanās gadījumā likumā noteiktajā kārtībā būs izteicis vēlmi pieņemt mantojumu, kā arī neatņemamās daļas izprasīšana ir tiesības, nevis pienākums (brālis var arī to nepieprasīt).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 208 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU