E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25790
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Bezīpašnieka manta piekrīt valstij

J
jautā:
14. martā, 2022
Rolands

Ir ziņas par personas nāvi ASV, personai bija ASV un Latvijas dubultpilsonība. Personas nāve ir reģistrēta ASV, bet ne Latvijā. Uz personas vārda ir palicis reģistrēts īpašums Latvijā, tuvākie radinieki ASV neizsniedz dokumentus par personas nāvi un paši arī negrasās doties uz Latviju, lai kārtotu mantojumu. Esam radinieki, bet ne tik tuvi, lai paši izprasītu no ASV šos dokumentus. Vai ir iespējama kāda cita rīcība? Ja ne, tad es nesaprotu, cik ilgi šis īpašums skaitīsies uz šīs personas vārda, ja reāli viņa ir mirusi, bet Latvijā par to ziņu nav.

A
atbild:
06. aprīlī, 2022
Olga Lauva
juriste

Vairāk informācijas par juridisko palīdzību civiltiesiskajos jautājumos var saņemt, vēršoties ASV vēstniecībā Latvijā vai – juridiskās palīdzības jautājumos – Tieslietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Saskaņā ar Civillikuma 693. pantu likumā ir noteikti mantojuma pieņemšanas termiņi. Ja mantinieki nav pieteikušies vai arī ir atraidījuši mantojumu, vai nav pierādījuši savas mantojuma tiesības, zvērināts notārs izbeidz mantojuma lietu un konstatē, ka manta atzīstama par bezmantinieka mantu, un saskaņā ar Civillikuma 416. pantu tā piekrīt valstij.

Jums kā ieinteresētai personai, iespējams, ir tiesības, iesniegt tiesā pieteikumu par juridiska fakta konstatēšanu – minētā nekustamā īpašuma atzīšanu par bezīpašnieka mantu.

Tiesības vērsties tiesā ar pieteikumu par juridiskā fakta konstatēšanu atbilstoši Civilprocesa likuma 1. pantā nostiprinātajam principam ir personai, kura vēlas aizsargāt savas aizskartās vai apstrīdētās civilās tiesības vai ar likumu aizsargātās intereses.

Pēc tiesas sprieduma spēkā stāšanās nekustamais īpašums nonāk valsts uzskaitē, un tālāk ar to rīkojas akciju sabiedrība “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor” (iepriekš – Privatizācijas aģentūra). Pēc likuma “Publisko aktīvu pārvaldītājam Possessor” ir jāpiedāvā attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldībai pārņemt nekustamo īpašumu pašvaldības īpašumā. Ja pašvaldības dome atsakās pārņemt nekustamo īpašumu, tad “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor” var veikt darbības īpašuma pārdošanai izsolē. Izsoles notiek elektroniski, un izsolē ir tiesības piedalīties arī jums (detalizētāk par izsolēm skatīt https://www.possessor.gov.lv/izsoles/). 

Lai uzzinātu vairāk par bezīpašnieka un bezmantinieka lietu kārtošanu, aicinu noklausīties oficiālā izdevuma “Latvijas Vēstnesis” raidierakstu:  https://kalikums.podbean.com/e/ka-rikoties-ar-bezmantinieka-un-bezipasnieka-mantu/.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 208 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU