Servitūta ceļa lietošana

J
jautā:
09. martā, 2022
Jancis

Vai kaimiņš drīkst savā īpašumā tieši gar ceļa servitūta malām nolikt savas divas automašīnas, tieši atstājot pa vidu man lietošanai 4,5 metrus platu atstarpi, kas man pienākas izmantošanai? Diemžēl grūti (pat neiespējami) izbraukt tiem auto pa vidu ar lauksaimniecības tehniku. Vai varu saukt policiju un viņam par to var kāds uzlikt sodu, ja novietotas automašīnas tieši pie viņa īpašuma robežas jeb ceļa servitūta malas robežas, kas ir viņa īpašumā, atļaujot tā izmantošanu tieši 4,5 metri? Ar kaimiņu vienoties nesanāk, lai pārvieto auto, jo viņam nepatīk, ka tiek izmantota platāka teritorija, kaut gan sliedes tiek izmantotas atļautā platībā, bet lauksaimniecības tehnika (kombaina keiders) ir platāks par 4,5 m, taču tas ir pacelts, braucot pa servitūtu! Paldies!

A
atbild:
16. martā, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šajā gadījumā būtu vietā atsaukties uz Civillikuma 1. panta pārkāpumu, ko pieļāvis kalpojošā nekustamā īpašuma īpašnieks, mākslīgi radot šķēršļus servitūta izmantošanai. Saskaņā ar tiesību doktrīnā atzīto minētais pants, kas noteic, ka tiesības izlietojamas un pienākumi pildāmi pēc labas ticības, nav abstrakts, no citām tiesību normām un pušu noslēgtā tiesiskā darījuma noteikumiem atrauts taisnīguma priekšraksts. Civillikuma 1. panta teksts neatstāj nekādu šaubu par to, ka Latvijas likumdevējs izvēlējies objektīvu kritēriju, lai ierobežotu netaisnprātīgu un formālu tiesību izlietošanu. Jau kopš Civillikuma pieņemšanas 1937. gadā tiesībzinātnieku vidū valdīja liela vienprātība, ka šī norma pieprasa, lai tiesību subjekts rēķinātos ar īsto likuma vai darījuma slēdzēju mērķi, kādēļ tiesība piešķirta, it sevišķi dibinātu uzticību. Katrai subjektīvu tiesību izmantošanai jābūt savienotai ar pretējo interešu novērtēšanu, un aizsardzību bauda tā interese, kas pēc likuma mērķa un konkrētās lietas apstākļiem uz savstarpējas uzticības pamata atzīstama par svarīgāku. Līdz ar to situācijā, kad puses nespēj vienoties par servitūta tiesības izmantošanas nosacījumiem, strīds būtu nododams izskatīšanai tiesā, pamatojoties uz Civillikuma 1140. pantu.