Darba alga nav saistīta ar invaliditātes pensiju

J
jautā:
17. februārī, 2022
Jana

Labdien! Man ir darba alga, kura mēdz būt pat zem minimālās, un invaliditātes pensija. Ja, piemēram, saņemu 420 eiro uz papīra, vai atlikušos 80 viņi atstāj no invaliditātes pensijas?

A
atbild:
24. februārī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba samaksa un invaliditātes pensija ir atšķirīgi ienākumu veidi, ko izmaksā dažādas institūcijas.

Darba samaksu par nostrādāto laiku atbilstoši darba līgumā nolīgtajiem nosacījumiem – darba laiku, algu (stundas likmi) un faktisko izpildi atbilstoši nostrādātā laika uzskaitei konkrētajā mēnesī – aprēķina un izmaksā darba devējs.

Savukārt invaliditātes pensija tiek izmaksāta personai, kam normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir piešķirta invaliditāte un invaliditātes pensija, un šo maksājumu veic valsts VSAA personā.

Lai būtu iespējams komentēt jūsu konkrēto situāciju, būtu jāiepazīstas ar darba līgumu. Jāņem vērā, ka valstī šobrīd noteiktā minimālā alga 500 eiro pirms nodokļu nomaksas tiek piemērota darbiniekiem, kam nolīgts normālais darba laiks. Arī no minimālās algas tiek atvilkti nodokļi.

Savukārt, ja darbiniekam ir nolīgts nepilns darba laiks, tad par to tiek aprēķināta proporcionāla darba samaksa.

Ja ir neskaidrības ar darba samaksas aprēķinu, jums ir tiesības vērsties pie darba devēja. Darba likums viņam uzliek pienākumu izskaidrot darbiniekam aprēķināto darba samaksu.