E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25562
Lasīšanai: 4 minūtes

Kuram darbiniekam ir priekšrocības turpināt strādāt, ja tiek samazināts darbinieku skaits

J
jautā:
11. februārī, 2022
Jānis

Labdien! Ir SIA A un SIA B. SIA A reorganizācijas procesā pievienojās SIA B, kā rezultātā palika tikai SIA B. SIA A strādāja darbinieks, ieņemot amatu X, ar darba stāžu 10 gadi. SIA B strādā darbinieki ar tādu pašu amatu X, bet darba stāžu 2 gadi. Pēc reorganizācijas darbinieku, kas pārnāca no SIA A uz SIA B, atlaida uz štatu samazināšanas pamata. Vai tas ir korekti pēc likuma saistībā ar darba stāžu? Vai uz štatu samazinājuma pamata nebija jāatlaiž darbinieks, kam mazāks stāžs? Vai darba stāžs reorganizācijas procesā nemigrē uz otru SIA?

A
atbild:
20. februārī, 2022
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadošā juriskonsulte

Konkrētajā situācijā ir būtiski konstatēt, vai Darba likuma izpratnē notikusi uzņēmuma pāreja.

Darba likuma 117. panta pirmās daļas izpratnē uzņēmuma pāreja ir uzņēmuma vai tā patstāvīgas, identificējamas daļas (saimnieciskas vienības) nodošana citai personai uz līguma, administratīvā vai normatīvā akta, tiesas sprieduma vai kāda cita pamata, kas radies starp pusēm ārpus to līgumiskajām saistībām, kā arī komercsabiedrību apvienošana, sadalīšana vai pārveidošana. No minētā regulējuma izriet, ka uzņēmuma pāreja ir jebkuras organizatoriski saimnieciskas vienības, kas sastāv no mantas un saistībām, jebkāda veida tiesiska pāreja citai personai.

Ja notikusi uzņēmuma pāreja, tad uzņēmuma nodevēja tiesības un pienākumi, kas izriet no uzņēmuma pārejas brīdī spēkā esošajām darba tiesiskajām attiecībām, pāriet uzņēmuma ieguvējam saskaņā ar Darba likuma 118. panta pirmo daļu. Tātad darba tiesiskās attiecības turpinās, mainās tikai darba devējs, bet visi pārējie spēkā esošajā darba līgumā noteiktie darba tiesisko attiecību nosacījumi (piemēram, amats, darba laiks, darba samaksa, tajā skaitā arī darbinieka nodarbinātības periods (darba stāžs) un ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma uzkrājums) saistību nodošanas brīdī paliek nemainīgi.

Līdz ar to uzņēmuma pārejās gadījumā saistību ieguvējam ir jāņem vērā arī tas nodarbinātības periods, ko darbinieks ir ieguvis pie saistību nodevēja. Bet jānorāda, ka darbinieku skaita samazināšanas gadījumā atbilstoši Darba likuma 108. panta pirmajai daļai priekšrocības turpināt darba attiecības ir tiem darbiniekiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija. Un tikai tad, ja darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, darba devējam ir jāvērtē Darba likuma 108. panta otrajā daļā minētās priekšrocības darbiniekiem turpināt darba attiecības. Viena no pantā minētajām priekšrocībām attiecas uz tiem darbiniekiem, kuri pie darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku. Tomēr neviena no Darba likuma 108. panta otrajā daļā minētajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām.

Ja radies strīds par Darba likuma 108. pantā noteikto priekšrocību turpināt darba attiecības darbinieku skaita samazināšanas gadījumā, tieši darba devējam ir pienākums pierādīt, ka uzteikums ir tiesiski pamatots un atbilst noteiktai darba līguma uzteikšanas kārtībai, kā arī pats darba devējs ir atbildīgs par izvērtējumu pēc būtības. Jāņem vērā, ka individuāli tiesību strīdi starp darbinieku un darba devēju, ja tie nav izšķirti uzņēmumā, izšķirami tiesā.

Līdz ar to, ja darba devējs uzsaka darba līgumu un darbinieks uzskata, ka darba līguma uzteikums nav tiesiski pamatots vai darba devējs nav ievērojis Darba likumā noteikto darba līguma uzteikšanas kārtību, viņam ir tiesības celt prasību tiesā par uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu un atjaunošanu darbā. Šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 122. un 123. panta noteikumi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 208 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU