TĒMA: Mājoklis

Individuālā siltuma skaitītāja pārbūve

J
jautā:
07. februārī, 2022
Kristīne

Labdien! Interesē jautājums par mājas pārvaldīšanu. Situācija ir šāda. Dzīvojamā māja sastāv no 84 dzīvokļiem (6 kāpņu telpas). 2003. gadā vienas kāpņu telpas īpašnieki pa saviem līdzekļiem izbūvēja individuālo siltuma skaitītāju (viens skaitītājs uz visiem). Viss tika saskaņots ar iestādēm un izbūvēts pēc tehniskā projekta. Taču pagājušā gada decembrī mājas ĪB valde ar mājas pārvaldnieku atsūtījusi apsekošanas aktu un paziņojumu, ka tehniskais projekts neatbilst dabā veiktajiem darbiem, deva laiku mēneša laikā izbūvēt atbilstoši projektam, lai turpmāk tās kāpņu telpas skaitītāju ņemtu vērā. Neskatoties uz to, veica iepriekšējā mēneša apkures pārrēķinu (neņemot vērā kāpņu telpas individuālo skaitītāju), piestādot rēķinu, pat nesagaidot paziņojumā noteikto sniegto termiņu projekta sakārtošanai. Vai šāda rīcība no ĪB valdes un pārvaldnieka puses ir korekta un atbilstoši likumam? Dots mēnesis, lai īpašnieki sakārto apkures projektu, apkures sezonas laikā? Kā arī netika veikta dzīvojamās mājas kopīpašnieku sapulce, netika sagaidīts dotais izpildes termiņš (un tikai tad apkure tika aprēķināta, neņemot tās kāpņu telpas individuālo skaitītāju). Tajā pašā laikā ir saņemts firmas rakstisks apliecinājums, ka 2003. gadā viss tika izpildīts pēc projekta un saskaņots ar A/S “Liepājas siltums”. Esam meklējuši citus dokumentus (pierādījumus), konkrēti mājas kopējo apkures sistēmas tehniskos projektus, taču nevienam, ne pārvaldniekam, ne A/S “Liepājas siltums”, tādu nav. Sanāk, ka par mājas kopējo apkures sistēmu un tās pārbūvi neviena oficiāla dokumenta nav, taču mūsu, ar oficiāliem dokumentiem, kāpņu telpas skaitītāju neņem vērā. Atvainojos, ka jautājums sanāca tik garš. Būšu pateicīga par jūsu sniegto atbildi un padomu, kā rīkoties.

A
atbild:
23. februārī, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

No jautājumā ietvertās informācijas nav iespējams pilnvērtīgi izvērtēt situāciju, jo nav saprotams, kas ir ĪB valde, kā arī nav zināms, kādas pilnvaras dzīvokļu īpašnieku kopība piešķīrusi ĪB valdei un pārvaldniekam.

Siltumenerģijas aprēķināšanas jautājums risināms, ievērojot Ministru kabineta noteikumus Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”, kas nosaka:

“19.1 Dzīvojamās mājas īpašnieki nosaka kārtību (tai skaitā vienotas prasības siltumenerģijas skaitītāju tehniskajiem parametriem, papildaprīkojumam un uzstādīšanai), kādā nodrošina siltumenerģijas skaitītāju uzstādīšanu, nomaiņu un to atkārtoto verificēšanu dzīvoklī, nedzīvojamā telpā un mākslinieka darbnīcā atbilstoši normatīvajos aktos par mērījumu vienotību noteiktajām prasībām. Minētā kārtība ir vienota visā dzīvojamā mājā.

19.2 Siltumenerģijas skaitītāju izmantošanai dzīvokļos, nedzīvojamās telpās un mākslinieka darbnīcās dzīvojamās mājas siltumenerģijas patēriņa sadalījumam nodrošina:

  • dzīvojamās mājas īpašnieku noteiktās kārtības, prasību un normatīvajos aktos par mērījumu vienotību noteikto prasību ievērošanu (šo noteikumu 19.1 punkts);
  • siltumenerģijas skaitītāju uzstādīšanu vairāk par 70% no kopējā dzīvokļu, nedzīvojamo telpu un mākslinieka darbnīcu skaita dzīvojamā mājā;
  • dzīvojamās mājas īpašniekam, kurš nav ļāvis veikt siltumenerģijas skaitītāja uzstādīšanu, pārbaudi, pirmstermiņa verificēšanu (šo noteikumu 3. punkts), vai konstatēts, ka siltumenerģijas skaitītājs, tā metroloģiskais aizsargzīmogojums (plombējums) ir bojāts vai patvarīgi aizstāts, vai noņemts, vai ietekmēta siltumenerģijas skaitītāja darbība, maksājamās daļas noteikšanu par kvadrātmetru, kura ir līdzvērtīga dzīvokļiem, nedzīvojamām telpām un mākslinieka darbnīcām ar maksimālo enerģijas patēriņu;
  • dzīvojamās mājas īpašniekam, kura dzīvoklī, nedzīvojamā telpā vai mākslinieka darbnīcā izmanto individuālo apkuri, daļas no ēkas kopējā siltumenerģijas patēriņa aprēķināšanu.

19.3 Siltuma maksas sadalītāju izmantošanai dzīvojamās mājas siltumenerģijas patēriņa sadalījumam nodrošina:

  • viena veida siltuma maksas sadalītāju uzstādīšanu;
  • dzīvojamās mājas apkures sistēmas, siltuma maksas sadalītāju, to uzstādīšanas, lietošanas, siltuma izmaksu sadales aprēķināšanas un pārbaudes atbilstību prasībām, kas noteiktas standartā LVS EN 834:2013 “Siltumenerģijas patēriņa noteicēji dzīvokļa apsildes radiatoriem. Ierīces ar elektroenerģijas avotu”;
  • siltuma maksas sadalītāju uzstādīšanu vairāk par 70% no kopējā dzīvokļu, nedzīvojamo telpu un mākslinieka darbnīcu skaita dzīvojamā mājā;
  • dzīvojamās mājas īpašniekam, kurš nav ļāvis veikt siltuma maksas sadalītāja uzstādīšanu, pārbaudi, nomaiņu (šo noteikumu 3. punkts), vai, ja konstatēts, ka siltuma maksas sadalītājs ir bojāts vai patvarīgi aizstāts, vai noņemts, vai ietekmēta siltuma maksas sadalītāja darbība, maksājamās daļas noteikšanu par kvadrātmetru, kura ir līdzvērtīga dzīvokļiem, nedzīvojamām telpām un mākslinieka darbnīcām ar maksimālo enerģijas patēriņu;
  • dzīvojamās mājas īpašniekam, kura dzīvoklī, nedzīvojamā telpā vai mākslinieka darbnīcā izmanto individuālo apkuri, daļas no ēkas kopējā siltumenerģijas patēriņa aprēķināšanu.