E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25307
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Darba devējs sniedz ziņas VID par darbinieces bērna kopšanas atvaļinājumu

J
jautā:
14. janvārī, 2022
agate

Kam jāsniedz ziņas par BKA izvēlēto termiņu? Pēc pēcdzemdību 70 dienu B lapas noslēgšanas iesniedzu darba devējam BKA iesniegumu uz termiņu 1,5 gadi, kas tika apstiprināts. Bet pirmos divus mēnešu esmu saņēmusi no VSAA summu tā, it kā turpinātu strādāt, nevis atrastos BKA. Vai darba devējs nav iesniedzis ziņas par mani, balstoties uz manu iesniegumu, vai man pašai vajadzēja iesniegt atkārtoti VSAA iesniegumu par BKA termiņu? Esmu neizpratnē, ko tagad darīt un vai saņemšu neizmaksāto starpību, jo esmu pilna laika BKA ar savu pirmdzimto.

A
atbild:
28. janvārī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna kopšanas atvaļinājumu piešķir darba devējs uz darbinieka iesnieguma pamata. Darba likuma 156. pants katram darbiniekam dod tiesības izmantot pusotru gadu ilgu bērna kopšanas atvaļinājumu līdz bērna astoņu gadu vecumam. Bērna kopšanas atvaļinājumu pēc darbinieka pieprasījuma piešķir uz pilnu laiku vai pa daļām. Darbiniekam ir pienākums vienu mēnesi iepriekš rakstveidā paziņot darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma vai tā daļas sākumu un ilgumu.

Darba devējs sniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ziņas par bērna kopšanas atvaļinājuma piešķiršanu. Šīs ziņas no VID saņem Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), un tā ir informācija, ko ņem vērā, nosakot izmaksājamā vecāku pabalsta apmēru – jo, ja vecāku pabalsta saņēmējs neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, pabalstu izmaksā 30% apmērā.

Vienkāršākais veids, kā varat noskaidrot, vai darba devējs ir VID sniedzis ziņas, ka jums kā darbiniecei ir piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums, ir pajautāt to pašam darba devējam vai grāmatvedībā. Tātad jums jāinformē darba devējs, ka nesaņemat pabalstu pilnā apmērā un, kā jūs uzskatāt, tas ir tāpēc, ka nav sniegtas ziņas par to, ka jums piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums.

Lai saņemtu vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā (nevis 30% apmērā), Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai no VID ir jāsaņem informācija par jūsu atrašanos bērna kopšanas atvaļinājumā. Ja darba devējs nav savlaicīgi sniedzis ziņas VID par jums piešķirto bērna kopšanas atvaļinājumu (iespējams, tāpēc, ka arī jūs likumā noteiktajā laikā nepieprasījāt bērna kopšanas atvaļinājumu) un vecāku pabalsta izmaksa uzsākta 30% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra, bet pēc tam darba devējs ziņos par BKA sākuma datumu VID, tad VSAA pēc informācijas saņemšanas no VID veiks vecāku pabalsta pārrēķinu.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā tiek sniegti iesniegumi pabalstiem, nevis bērna kopšanas atvaļinājumam. Lēmumi par piešķirtajiem pabalstiem un to apmēru tiek paziņoti klientam.

Ja ir kādas neskaidrības ar pabalsta saņemšanu, jāsazinās ar VSAA.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 62 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU