E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25158
Lasīšanai: 3 minūtes
15
15

Vai jāmaksā nodoklis no mantota īpašuma pārdošanas ienākuma

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. janvārī, 2022
iveta

Cik zinu, tad ir jāmaksā nodoklis no ienākuma, pārdodot mantotu īpašumu. Manā gadījumā īpašums likumiski mantots no tēva, un tas nav vienīgais, jo man pieder arī dzīvoklis. Esmu dzirdējusi, ka ir nosacījumi, kad, pārdodot likumiski mantotu īpašumu, nodoklis ir mazāks. Konkrēti, ja persona, kas pārdod mantotu īpašumu, ir tajā deklarēta ne mazāk par 1 gadu. Vai tas atbilst īstenībai, un kāds tādā gadījumā ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis?

A
atbild:
07. janvārī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārdodot nekustamo īpašumu, nodoklis nav mazāks tikai tāpēc vien, ka īpašums ir mantots. Mantošanas faktam ir ietekme uz kritērijiem, atbilstoši kuriem nodokli piemēro, nosaka iegādes vērtību un arī nodokļa atbrīvojumu.

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.

Nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums;
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Likumā ir papildu (labvēlīgāks) nosacījums, ja pārdod mantotu īpašumu. Proti, ja nekustamais īpašums, kuru atsavina, ir mantots līgumiskā, testamentārā vai likumiskā ceļā no fiziskās personas, kuru ar maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, uzskatāms, ka nekustamais īpašums ir maksātāja īpašumā no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā mantojuma atstājēja īpašums.

Tātad, ja pārdod no tēva mantotu īpašumu, nosakot tiesības uz nodokļa atbrīvojumu atbilstoši kādam kritērijam, tiek ņemts vērā arī periods, kad īpašums piederēja mantojuma atstājējam.

Lai noskaidrotu, vai būs jāmaksā nodoklis, ja jāmaksā, un kā šajā gadījumā tiks noteikta iegādes vērtība, jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
15
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas