Pilnvarotajai personai jāuzrāda personu apliecinošs dokuments

J
jautā:
15. decembrī, 2021
Luiza

Labdien! Sen nomoka jautājums: vai, uzrādot pilnvaru, jāuzrada arī pilnvaras devēja personu apliecinošs dokuments?

A
atbild:
17. decembrī, 2021

Pildot ar pilnvaru uzdotos uzdevumus, pilnvaru uzrāda pilnvarotā persona.

Piemēram, ja pilnvara paredz pasta sūtījuma saņemšanu pilnvaras devēja vietā, tad pilnvarotā persona pastā uzrāda pilnvaru un pilnvarotās personas personu apliecinošu dokumentu, lai apliecinātu, ka ir pilnvarā norādītā persona, kas ir tiesīga saņemt sūtījumu.

Pilnvaras devēja personu apliecinošs dokuments nav jāuzrāda, jo:

  • zūd jēga pilnvaras izdošanai, ja pilnvaras devējam ir jādodas līdzi pilnvarotajai personai uzdevuma veikšanā, lai uzrādītu dokumentu;
  • saskaņā ar Personu apliecinošu dokumentu likuma 2. pantu personu apliecinošs dokuments ir tiesību aktos pilnvarotas valsts pārvaldes izsniegts dokuments, kas apliecina tā turētāja identitāti un tiesisko statusu. Personu apliecinoša dokumenta turētājs ir persona, kurai ir izsniegts personu apliecinošais dokuments. Atbilstoši Personu apliecinošu dokumentu likuma 15. pantam ar personu apliecinošu vai pagaidu dokumentu aizliegts veikt šādas darbības:

1) dokumentu bojāt, izdarīt tajā tiesību aktos neparedzētas atzīmes vai sākotnējā satura izmaiņas;

2) dokumentu izņemt (aizliegums neattiecas uz Personu apliecinošu dokumentu likuma 14. pantā minētajiem gadījumiem);

3) dokumentu nodot vai pieņemt ķīlā;

4) dokumentu nodot lietošanā citai personai;

5) lietot citu personu apliecinošu vai citas personas pagaidu dokumentu;

6) dokumentu izsniegt citai personai, izņemot šajā likumā noteiktos gadījumus;

7) lietot dokumentu, kas kļuvis lietošanai nederīgs.

Tas nozīmē, ka, izņemot atsevišķus gadījumus (kuri paredzēti Personu apliecinošu dokumentu likumā un kuros neietilpst pilnvaras uzrādīšana), personai nav tiesību nodot savu personu apliecinošo dokumentu citai personai.