TĒMA: Tieslietas

Laulātais un viņa neatņemamā daļa testamentā

J
jautā:
11. decembrī, 2021
Ārija

Vai pirms laulības dāvinājumā iegūts nekustamais īpašums ir laulātā atsevišķa manta? Vai laulības laikā šis laulātais var ar īpašumu brīvi rīkoties, neprasot laulātā piekrišanu? Vai šī nekustamā īpašuma īpašnieka nāves gadījumā īpašumu pēc testamenta manto tikai bērni, izslēdzot otru laulāto no mantojuma?

A
atbild:
29. decembrī, 2021
Olga Lauva
juriste

Civillikuma 91. pants paredz, ka katra laulātā atsevišķā manta it sevišķi ir:

1) manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;

2) priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;

3) manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;

4) laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;

5) manta, ar ko aizstāta iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemes grāmatās.

Tātad pirms laulības dāvinājumā iegūts nekustamais īpašums ir laulātā atsevišķa manta, un laulības laikā laulātais var ar īpašumu brīvi rīkoties, neprasot otra laulātā piekrišanu.

Testaments ir vienpusējs tiesisks darījums par mantinieka/u iecelšanu. Tam ir būtisks spēks, tomēr svarīgi zināt, ka Civillikums paredz arī neatņemamās daļas tiesīgos.

Laulātais ir neatņemamās daļas tiesīgais jeb neatraidāmais mantinieks (Civillikuma 423. panta pirmā daļa).

Taisot testamentu,neatņemamās daļas tiesīgajiem jeb neatraidāmajiem mantiniekiem ir atstājamas viņu neatņemamās daļas (Civillikuma 422. panta pirmā daļa). Neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatraidāmais mantinieks manto pēc likuma (Civillikuma 425. panta pirmās daļas pirmais teikums).

Tātad, ja mantojuma atstājējs ir taisījis testamentu, atstājot mantu bērniem, laulātais ir tiesīgs izprasīt savu neatņemamo daļu, ja vien nav iestājušies Civillikuma 428. un 431. pantā noteiktie gadījumi.