Par rīcību ar laulības laikā iegūtu īpašumu

J
jautā:
06. decembrī, 2021
Liene

Labdien! Jautājums ir par mantošanas kārtību dzīvoklim. Dzīvoklis ir pārrakstīts uz mammas vārda, esot laulībā ar tēti, saskaņā ar pirkuma līgumu. Tētim no pirmās laulības ir pilngadīgi bērni. Vai gadījumā, ja ar tēti kaut kas notiek, mamma var šo dzīvokli pārdot? Vai būs nepieciešama piekrišana no bērniem no pirmās laulības?

A
atbild:
28. martā, 2022

Diemžēl jūsu jautājums nesatur precīzu situācijas aprakstu, tādēļ varu sniegt vispārīgu atbildi, pieņemot, ka jautājuma būtība ir par nāves gadījumu.

Saskaņā ar Civillikuma 89. pantu katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās (uz pusēm).

Civillikuma 91. pants noteic, ka katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  1. manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  2. priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  3. manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  4. laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  5. manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemesgrāmatās.

Tas nozīmē, ka konkrētajā situācijā iespējamā rīcība ar dzīvokli būs atkarīga no:

  • laulāto mantiskajām attiecībām (likumīgas vai līgumiskas), proti, vai konkrētais dzīvoklis ir uzskatāms par jūsu mātes atsevišķu mantu (piemēram, ja dzīvoklis zemesgrāmatā reģistrēts kā mātes atsevišķa manta, tad tas netiktu iekļauts tēva atstātā mantojuma sastāvā, un māte ar to varētu rīkoties) vai laulāto kopmantu (piemēram, ja dzīvoklis ir iegādāts par abu laulāto naudas līdzekļiem).

Vairāk par laulāto mantiskajām attiecībām varat uzzināt šeit.

  • mantošanas veida, jo mantinieki var mantot pēc likuma, mantojuma līguma vai testamenta.

Līdzīga atbilde par mantojuma sadali starp laulāto un bērniem un laulāto kopmantas izdalīšanu likumiskās mantošanas gadījumā pieejama šeit.

Vairāk par likumisko mantošanu varat uzzināt šeit.

Vairāk par testamentāro mantošanu varat uzzināt šeit.

Vairāk par mantojuma līgumu varat uzzināt šeit.