TĒMA: Nodokļi

Nekustamā īpašuma nodokli aprēķina no kadastrālās vērtības

J
jautā:
19. novembrī, 2021
Mārcis

Nodokļi: pēc kāda algoritma aprēķina nekustamā īpašuma nodokli, pēc deklarētajiem lielumiem (hektāriem) vai pēc kāda cita aprēķināma pārbaudāma lieluma? Vai, pirmo reizi deklarējot nekustamo īpašumu, arī aprēķina nodokli? Kas tiek ņemts vērā aprēķinā, tikai darījuma summa, kuru veido konkrēti lielumi, kas deklarēti dokumentos, vai subjektīvi lielumi?

A
atbild:
30. novembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nekustamā īpašuma nodokli aprēķina no konkrētā īpašuma kadastrālās vērtības. Likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” noteikts, kādus objektus apliek ar nodokli, kādas ir likmes, kad jāpiesakās pašvaldībai kā nodokļa maksātājam. Likuma noteiktajos ietvaros pašvaldības nosaka nodokļa regulējumu savā teritorijā. Jo šo nodokli administrē pašvaldība.

Nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību nosaka Valsts zemes dienests atbilstoši Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma prasībām. Kadastrālā vērtība ir pēc vienotiem kadastrālās vērtēšanas principiem noteiktā datumā atbilstoši kadastra datiem noteikta kadastra objekta vērtība naudas izteiksmē.

Nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanai izmanto Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus. Izmaiņas nekustamā īpašuma sastāvā vai nekustamā īpašuma objektu raksturojošajos datos nodokļa aprēķinā ņem vērā atbilstoši likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” noteiktajai kārtībai, ja šīs izmaiņas ir reģistrētas Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā. Datus, kas netiek reģistrēti Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanai vietējā pašvaldība iegūst šajā likumā noteiktajā kārtībā vai no citām informācijas sistēmām.

Ministru kabinets nosaka apjomu, kārtību un termiņus, kādos Valsts zemes dienests pašvaldībām sniedz Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datus nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanas vajadzībām. Virknē Ministru kabineta noteikumos ir regulējums nodokļa administrēšanas vajadzībām, tajā skaitā: Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas pieprasīšanas un izsniegšanas kārtība; Kārtība, kādā aprēķina kadastrālās vērtības daļu nekustamā īpašuma nodokļa vajadzībām.

Savukārt Nekustamā īpašuma valsts kadastra likums paredz, ka par kadastrālajām vērtībām lemj Ministru kabinets (Kadastrālās vērtēšanas noteikumi).