Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Pensijas

Kad varēs doties priekšlaicīgā pensijā

J
jautā:
14. novembrī, 2021
Valērija

Kad es varēšu aiziet priekšlaicīgā pensijā, ja esmu dzimusi 1961. gada 6. janvārī?

A
atbild:
23. novembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saskaņā ar likumā “Par valsts pensijām” noteikto pensionēšanās vecuma pakāpenisku paaugstināšanu priekšlaicīgā pensijā 1961. gada janvārī dzimušie varēs doties 2023. gada jūlijā, kad būs sasniegts 62 gadu un sešu mēnešu vecums.

Tiesības pensiju pieprasīt priekšlaicīgi (divus gadus pirms vecuma pensijas piešķiršanai noteiktā vecuma) ir personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem.

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksai ir noteikti ierobežojumi līdz likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai:

  • nestrādājošām personām izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra;
  • personām, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmajām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), pensiju neizmaksā.