E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24730
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Ienākuma nodoklis darījumos ar kriptovalūtu

J
jautā:
11. novembrī, 2021
Arturs

Paziņa no ārzemēm vēlas pārskaitīt lielu summu uz manu kriptovalūtas “maciņu”. Vai izņemšanas brīdī tas tiks uztverts kā ienākums un būs jādeklarē VID un jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis 20%? Vai tas ir uztverams kā pārskaitījums no fiziskas personas vai kā dāvinājums? Paldies!

A
atbild:
25. novembrī, 2021
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Darījumi ar kriptovalūtām no iedzīvotāju ienākuma nodokļa viedokļa tiek kvalificēti kā darījumi ar kapitāla aktīviem un ienākums tiek noteikts kā ienākums no kapitāla pieauguma (likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.9 pants).

Vispārējā gadījumā privātpersonai ienākuma gūšanas brīdis no virtuālās valūtas atsavināšanas ir brīdis, kad virtuālā valūta tiek mainīta pret oficiālu valūtu (EUR, USD), jo ienākuma gūšanas diena ir brīdis, kad iegūtie līdzekļi kļūst brīvi pieejami.

Kapitāla pieaugumu no virtuālās valūtas nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot sākotnējo iegādes vērtību. 

Ja kapitāla aktīvs iegūts uz dāvinājuma līguma pamata, par tā iegādes vērtību uzskata attiecīgi dāvinājuma līgumā norādītā konkrētā kapitāla aktīva vērtību, kas nav lielāka par kapitāla aktīva atsavināšanas cenu.

Ja nav iespējams noteikt kapitāla aktīva sākotnējo iegādes vērtību, par tā iegādes vērtību uzskata 0.

No aprēķinātā ienākuma no kapitāla pieauguma ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 20 procentu apmērā.

Dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Tādējādi, ja paziņa pārskaita kriprtovalūtu aiz devības, neprasot par to atlīdzību, tad tas ir uzskatāms par dāvinājumu.

Ar nodokli neapliek dāvinājumus no fiziskas personas taksācijas gada laikā līdz 1425 EUR.

Ar nodokli neapliek dāvinājumus no fiziskas personas pilnā apmērā, ja dāvinātāju ar maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē. Minētā norma nav piemērojama, ja dāvanu dāvina saimnieciskās darbības ietvaros.

Ar nodokli neapliek dāvinājumus, ja dāvinājums paredzēts un maksātājs to izlieto, lai segtu savus izdevumus par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 2 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU