Strādāt bez darba līguma ir ne vien prettiesiski, bet arī riskanti

J
jautā:
09. novembrī, 2021
Jānis

Strādāju bez darba līguma, un darba devējs nesamaksāja algu. Ko man tagad darīt?

A
atbild:
22. novembrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Gan pilngadīgai, gan nepilngadīgai personai darba attiecības ir nodibinātas un tiesiskas, ja ir noslēgts un abpusēji parakstīts darba līgums divos eksemplāros. Viens līguma eksemplārs glabājas pie darba devēja, otrs pie darbinieka. To nosaka Darba likuma 28. panta pirmā daļa.

Ja darbs tiek darīts neoficiāli, piemēram, mutiski vienojoties, darbiniekam jārēķinās, ka tas ir riskanti un bezatbildīgi, un strīda gadījumā savas tiesības aizstāvēt būs sarežģīti.

No jautājuma nav saprotams, vai turpināt strādāt vai tomēr darba attiecības vairs netiek turpinātas.

Ja turpināt strādāt, tad jums ir jāprasa darba devējam darba līgumu noslēgt rakstveidā.

Lai aizstāvētu savas tiesības, jums ir svarīgi saglabāt jebkuru pierādījumu, ka faktiski nolīgtais darbs ir darīts. Ja darba devējs atsakās slēgt darba līgumu un maksāt nolīgto atalgojumu, jums ir tiesības vērsties Valsts darba inspekcijā, ziņojot par nelegālo nodarbinātību, un tiesā, lai pierādītu darba tiesisko attiecību esamību un piedzītu samaksu.