TĒMA: Tieslietas

Atbildība par administratīvo pārkāpumu, ja bērns nav sasniedzis 14 gadu vecumu

J
jautā:
01. novembrī, 2021
Elena

Labdien! Skolā starp diviem zēniem (klasesbiedri, 5. klase) notika strīds, abi apsaukājās un kāvās. Uzsākta administratīvā pārkāpuma lieta: Administratīvā likuma 11. pants un 12. pants. Vai bērnam, kuram ir tikai 11 gadi, var uzlikt naudas sodu?

A
atbild:
08. novembrī, 2021
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 6. panta pirmajai daļai pie administratīvās atbildības ir saucama fiziskā persona, kura līdz administratīvā pārkāpuma izdarīšanas brīdim sasniegusi 14 gadu vecumu. Līdz ar to 11 gadus vecam bērnam nevar piemērot naudas sodu par veikto administratīvo pārkāpumu, tomēr jāņem vērā turpmāk norādītais.

Saskaņā ar minētā likuma 152. panta pirmo daļu, ja administratīvo pārkāpumu izdarījis nepilngadīgais, amatpersona izvērtē jautājumu par administratīvā pārkāpuma lietas nosūtīšanu pašvaldības administratīvajai komisijai audzinošu piespiedu līdzekļu piemērošanai.

Atbilstoši likuma “Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem” 3. pantam audzinošus piespiedu līdzekļus var piemērot bērniem vecumā no 11 līdz 18 gadiem. No minētā likuma 6. panta izriet, ka par administratīvo pārkāpumu bērniem var piemērot šādus audzinošus piespiedu līdzekļus:

1) izteikt brīdinājumu;

2) uzlikt par pienākumu atvainoties cietušajām personām, ja tās piekrīt tikties ar vainīgo;

3) nodot bērnu galvojumā vecākiem vai aizbildņiem, kā arī citām personām, iestādēm vai organizācijām;

4) uzlikt par pienākumu ar savu darbu novērst radītā kaitējuma sekas;

5) bērnam, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu un kuram ir ienākumi, uzlikt par pienākumu atlīdzināt nodarīto zaudējumu;

6) noteikt uzvedības ierobežojumus.

Piemērojot audzinošus piespiedu līdzekļus, ņem vērā nodarījuma un pārkāpuma motīvus, raksturu un cēloņus, bērna vecumu un dzīves apstākļus, viņa līdzdalības pakāpi nodarījumā, kā arī uzvedību izglītības iestādē vai darbavietā un sadzīvē (minētā likuma 8. pants).