TĒMA: Mājoklis

Kā izbeigt kopīpašumu

J
jautā:
30. oktobrī, 2021
Jānis

Tiesā esmu iesniedzis prasību par kopīpašuma izbeigšanu, lieta tiek izskatīta. Kamēr tiesa vēl nav lēmusi, kā kopīpašumu izbeigt, un pārējie kopīpašnieki savstarpēji mēģina vienoties, bet galvenokārt ķildojas un novilcina lietas izskatīšanu, vai es drīkstu savu domājamo daļu pārdot vienam no kopīpašniekiem? Vai tas viņam un man tiesas gaitu varētu kaut kā atvieglot vai sarežģīt? (Kopīpašums nav reālās daļās sadalāms.) Paldies, Jums!

A
atbild:
02. novembrī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Gita Oškāja, zvērināta advokāte

Šajā gadījumā varētu būt divi varianti – viens ir lūgums par tiesvedības izbeigšanu, bet otrs – mēģināt, pamatojoties uz Civilprocesa likuma 77. pantu, iesniegt pieteikumu par procesuālo tiesību pārņemšanu (gadījumā, ja pircējs arī grib izbeigt kopīpašumu).

Tā kā pušu intereses ir pretējas, tad abas puses nevar apvienot vienā personā.

Pēc maniem ieskatiem, šajā gadījumā drīzāk būtu pamats izbeigt tiesvedību, jo pārdevējs, principā, ir zaudējis savas īpašnieka tiesības un attiecīgi arī prasījuma tiesības.