TĒMA: Mājoklis

Pārvaldnieks nedrīkst ignorēt dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu

J
jautā:
27. oktobrī, 2021
Martins

Labdien! Vai nekustamā īpašuma pārvaldnieks var atteikties pildīt dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu šādā situācijā? Dzīvokļu īpašnieki veica aptauju un savāca nepieciešamos parakstus, lai ierīkotu stāvlaukumu mājai piegulošajā teritorijā un uzstādītu nožogojumu. Lēmums tika izteikts šādi: “Uzdot par pienākumu SIA “X pārvaldnieks” veikt Y, Rīgā, piegulošajā teritorijā transportlīdzekļu stāvlaukuma, piebraucamā ceļa (asfalta, betona bruģakmens, zāliena aizsargšūnas vai oļu seguma), stāvvietu marķēšanas, zaļās zonas (zāliena) un apgaismojuma izbūvi. Uzdot SIA “X pārvaldnieks” ar šī uzdevuma izpildi saistītos izdevumus segt no dzīvojamās mājas Y, Rīgā, uzkrājuma.” Pārvaldnieka jurists uzskata, ka vēl lēmumā bija jāfiksē, ka pārvaldnieks tiek pilnvarots organizēt projekta izstrādi, līdz ar to uzskatāms, ka šāds lēmums nav izpildāms un līdz ar to nav spēkā. Uzskatu – fakts, ka dzīvokļu īpašnieki ir pieņēmuši lēmumu ierīkot stāvlaukumu un uzdot tā izbūvi veikt SIA “X pārvaldnieks" jau pats par sevi iekļauj normatīvajos aktos noteikto nepieciešamo darbību veikšanu, lai šāda izbūve tiktu veikta, tajā skaitā projekta izstrādes organizēšanu, ja tāds ir nepieciešams. Vai ir kāds normatīvais akts, kas nosaka, ka pārvaldnieks atsevišķi jāpilnvaro organizēt projekta izstrādi, ja jau ir uzdots veikt autostāvvietas ierīkošanu, kas, būtībā, to sevī ietver, jo faktiski nav uzdodams atsevišķi veikt darbības, kas ir likumā paredzētas, jo stāvlaukuma likumīga izbūve ir iespējama, ja ir projekts? Kā dzīvokļu īpašniekiem būtu jāreaģē? Vai pārvaldnieka rīcība ir pārsūdzama? Kādu rīcību iedzīvotāji var pieprasīt no pārvaldnieka? Vai pārvaldnieks šajā gadījumā var nepildīt uzdevumu ierīkot stāvvietu?

A
atbild:
02. novembrī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Varu pilnībā piekrist iesniedzējam, ka pārvaldnieks šādu uzdevumu nedrīkst ignorēt tikai tādēļ, ka lēmumā, pēc pārvaldnieka ieskatiem, vēl nepieciešams norādīt uz tiesībām organizēt projekta izstrādi. Šāda atruna neietekmē lēmuma spēku kopumā. Šo strīdu var risināt ārpustiesas kārtībā, cenšoties rast kompromisu strīdus jautājumā, vai, ja tas nav iespējams, prasības kārtībā par apsaimniekošanas līgumā noteikto saistību izpildi, kas ietver arī dzīvokļu īpašnieku lēmumā noteikto pārvaldnieka pienākumu izpildīšanu. Šāda prasība var iekļaut arī atsevišķus prasījumus par iespējamo zaudējumu piedziņu, ja tādi dzīvokļu īpašnieku kopībai būs radušies sakarā ar pārvaldnieka bezdarbību.