Darbinieka vakcinācijas sertifikāta nepieciešamību jāvērtē darba devējam

J
jautā:
27. oktobrī, 2021
Krista

Labdien! Vai darbinieks drīkst strādāt celtniecības nozarē bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, ja darba devējs to nepieprasa?
Darbinieks negrasās veikt vakcināciju.

A
atbild:
01. novembrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Šobrīd Saeimā steidzamības kārtā tiek izskatīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas noteiks darba tiesisko attiecību regulējumu gadījumos, kad darba pildīšanai nepieciešams sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas pret Covid-19 vai šīs infekcijas pārslimošanas faktu.

Izmaiņas paredz, ka darba devējam būs jānosaka darbinieku amati vai kategorijas, uz kurām attiecas normatīvajos aktos noteiktās prasības un nosacījumi par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta nepieciešamību, un jāinformē par to darbinieki. Savukārt darbiniekiem būs pienākums informēt darba devēju par to, vai viņiem ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, un uzrādīt minēto sertifikātu darba devējam tā noteiktajā kārtībā.

Gadījumā, ja darbinieks nebūs ieguvis vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, kas nepieciešams darba pienākumu izpildei, pastāvēs pietiekams pamats uzskatīt, ka attiecīgā persona neatbilst veicamajam darbam (amatam).

Ja objektīvu iemeslu dēļ nebūs iespējams pārcelt darbinieku (amatpersonu) citā piemērotā darbā (amatā) vai nodrošināt darba pienākumu veikšanu attālināti, darba devējam būs tiesības līdz vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanas brīdim darbinieku atstādināt no darba uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Ja pēc šī laika darbinieks bez attaisnojoša objektīva iemesla nebūs ieguvis nepieciešamo sertifikātu, darba devējam būs tiesības nekavējoties izbeigt darba attiecības, izmaksājot darbiniekam atlaišanas pabalstu viena mēneša darba algas apmērā.

Izrietoši no iepriekš minētā, katrā darbavietā darba devējs vērtēs katra darbinieka un viņa ieņemamā amata nepieciešamību pēc sadarbspējīga vakcinācijas sertifikāta un par to informēs darbinieku.