Slimības lapu izsniedz saslimšanas un darba nespējas gadījumā

J
jautā:
25. oktobrī, 2021
Aleksandrs

Šobrīd strādājam no mājām. Vai darba devējs var likt darbiniekiem strādāt slimiem, piemēram, ja viņi ir saaukstējušies, tiem ir bronhīts u. tml. slimības, kuras nav retums rudenī?
Darbā vairāki kolēģi jau ir saslimuši, vai arī ir saslimuši viņu bērni. Pēc ģimenes ārstu norādēm ir paņemtas oficiālas slimības lapas.
Šobrīd tiešais vadītājs pieprasa, lai neviens cits neņem slimības lapu, jo trūkst darbaspēka un mēs strādājam no mājām. Ja arī bērns vai pats esi saslimis, nekur ārpus mājām nav jāiet.
Vai darba devējs drīkst pieprasīt strādāt, ja jūties slikti/esi slims vai mājās ir slims bērns?

A
atbild:
01. novembrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Saskaņā ar DL 76. pantu attālinātais darbs likuma izpratnē ir tāds darba izpildes veids, ka darbs, kuru darbinieks varētu veikt darba devēja uzņēmuma ietvaros, pastāvīgi vai regulāri tiek veikts ārpus uzņēmuma, tai skaitā darbs, ko veic, izmantojot informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

Tomēr darba pienākumu veikšana attālināti nav saistīta ar darbinieka tiesību ierobežošanu un nodarbināšanu laikā, kad tas ir saslimis vai ir saslimis tā bērns, kurš nav sasniedzis 14 gadu vecumu un kuram ir nepieciešama kopšana, un ārsts ir izsniedzis darbnespējas lapu.

Atbilstoši MK noteikumu Nr. 152 3. punktam darbnespējas lapu var izsniegt:

3.1. sakarā ar slimību (arī arodslimību) vai traumu (arī nelaimes gadījumu darbā), kas saistīta ar darbspēju zaudēšanu;

3.2. ja nepieciešams saņemt ārstniecisku vai profilaktisku medicīnisko palīdzību;

3.3. ja nepieciešama izolācija karantīnas laikā;

3.4. ja atveseļošanās laikā pēc slimības (traumas) saskaņā ar medicīnisku atzinumu darbspēju atjaunošanai nepieciešams ārstēties rehabilitācijas iestādē;

3.5. sakarā ar stacionārā veicamu protezēšanu vai ortozēšanu;

3.6. sakarā ar stacionārā veicamu izmeklēšanu, ja ir ārsta norīkojums;

3.7. sakarā ar bērna kopšanu personai, kura:

3.7.1. kopj slimu bērnu, kurš:

3.7.1.1. nav sasniedzis 14 gadu vecumu;

3.7.1.2. nav sasniedzis 18 gadu vecumu un kuram ir smaga slimība, kuras dēļ nepieciešama ilgstoša ārstēšanās, un valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” ārstu konsilijs noteicis, ka nepieciešama vecāka nepārtraukta klātbūtne;

3.7.1.3. nav sasniedzis 18 gadu vecumu un par kuru piešķirts bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsts;

3.7.2. kopj bērnu, kurš nav sasniedzis 14 gadu vecumu un kuram nepieciešama izolācija karantīnas laikā;

3.8. grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā.

Ja darbiniekam tā saslimšanas vai slima bērna kopšanas dēļ ir ārsta izsniegta darbnespējas lapa, tad darba pienākumu veikšana šajā laikā ir nelikumīga. Tostarp par šo periodu darbiniekam tiek aprēķināta slimības nauda, nevis darba samaksa.